Zigon Sehpa Kullanımı Detayları

Zigon sehpa nedir?, tabir olarak zigon sehpa “ iç içe geçen sehpa” olarak belirtilmektedir ve köken olarak Rumca’ya dayanmaktadır. Normal şartlarda, iç içe geçirilmiş bir şekilde, salonun bir köşesinde bulunan zigon sehpalar, genellikle üç ya da dört adet farklı boylardaki sehpalardan oluşmaktadır. İhtiyaç duyulduğu zaman ilk olarak, genellikle en iç kısımda bulunan ve en kolay erişilebilen, en küçük sehpa kullanılır. Kişi sayısı arttıkça, ihtiyaç duyulan sehpa sayısı da artar ve dolayısıyla daha büyük olan diğer boylar da kullanım için bulunduğu yerden çıkartılarak kullanılır. İhtiyaç ortadan kalktığında ve sehpanın o anki kullanımı sona erdiğinde, sehpalar iç içe geçirilerek, her zamanki yerine kaldırılır.

Zigon Sehpa Kullanım Detayları Nelerdir?

Zigon sehpa Türk salonlarında kullanımının oldukça yaygın olduğu ve gündelik eşya olarak  oturma odasında yer aldığı görülür. Kullanıcıların çoğu evlerde sehpaları yemek yeme, çay – kahve içme, kumanda ve gazete gibi günlük eşyaları üzerine koyma gibi şekillerde kullandığı rahatlıkla görülebilir. Özellikle ileri yaştaki insanların evlerinde sehpaların ortada tekli şekilde olduğu evlerde görülebilir. Gündelik yaşamın bir parçası olduğu buradan anlaşılabilir. Zigon sehpa her zaman kullanılmasının diğer sebepleri hafif olması iç içe geçtiği için çok az yer kaplaması gösterilebilir. Özellikle Türkiye’de sehpaların kullanımının yaygın olmasının sebebi misafirperver bir toplum olmamızdan kaynaklanmaktadır. Tüketiciler misafir geldiğinde ikramlarını sehpaların üzerine koyarak servis yapmaktadırlar ve bu büyük kolaylık sağlamaktadır. Misafirlerin hemen önüne konulan sehpalara ikramlar konulur ve bu kullanım ev sahibi için fayda sağlamaktadır.

Zigon Sehpa Ve Tasarım Farklılıkları

Türk toplumunda zigon sehpa yaygın olarak kullanılması insanlarda alışkanlık haline gelmiştir. Bunu şöyle açıklamak gerekirse kendi evinde sıklıkla sehpa kullanan insanlar başka evlere misafirliğe gittiğinde burada sehpa sayısının az olması veya hiç olmaması durumunda rahatsızlık hissetmektedirler. Kendimizden mukayese ederek bu sonuca ulaşabiliriz. Özellikle Türk toplumuna sonradan giren bir ürünün bu kadar çabuk toplumda yer etmesi ve vazgeçilmezler arasına girmesi oldukça önemli bir konudur. Bunun sağlanmasında tüketiciler kadar üreticilerin de payı büyüktür. Tasarımcılar güzel, kullanışlı, şık ve göze hoş gelen ürün üretmeye devam ettikçe kullanımın daha yaygınlaşacağı rahatlıkla görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir