Yörük Çadırı Nedir?

 

Yörük çadırı, günümüzde bir çok bölgede üretilen ve özellikle de turizm çalışmalarının yoğunlaştığı alanlarda yoğun talep gören sistemler bütünüdür. Genel olarak üretimi yapılan çadırların keçi kılı kırkılarak ip haline getirilmesiyle dokumaları gerçekleştirilir. Yani bir diğer ismi ile de Yörük çadırlarının kıl çadır olarak nitelendirildiğini söylemek mümkün olacaktır. Öyle ki kıl çadırlar birbirinden farklı ebatlarda üretilebilmektedir. Öyle ki bu tarz ürünleri kullanım alanlarından biri de şark köşeleri ve de oturma grupları olarak biliniyor. Kıl çadır hakkında en çok merak edilen konulardan biri de nasıl ve neden üretildikleridir. Bilindiği gibi bu tarz ürünlerin en önemli özelliği keçi kılı kullanılarak imal ediliyor olmalarıdır.

Yörük Çadırı Nedir

Çok yüksek dağlarda yaşayan keçilerin kılları, daha basit yerlerde yaşayan keçi kıllarına göre çok daha fazla uzundur. Kıl çadır yapımının gerçekleştirilmesi için öncelikle dağ keçilerindeki uzun kılların kırkılması işlemi gerçekleştirilir. Bir keçinin kılı ne kadar uzunsa, imal edilen çadırı kalitesi de o denli yüksek olacaktır. Öyle ki uzun keçi kıllarıyla ve dağ keçisi kıllarıyla yapılan çadırlar, diğer çadır türlerine göre daha fazla kaliteli olacaktır. Çünkü dağ keçisi kılı, diğer keçileri kıllarına göre göz alıcı parlaklıktadır. Doğal keçi kılı kullanılan çadırları anlamak için parlaklıklarına bakmak yeterli olacaktır. Fabrikada üretilen kıl çadırlarda genel olarak katkı maddeleri kullanıldığından, parlaklık seviyesi düşer. Ek olarak ise çadırın kalitesi de bu duruma paralel olarak düşecektir.

Keçi kılı Yörük çadırı imal edilebilmesi için öncelikle, keçilerden alınan kıllar, ip haline getirilmek üzere temizlenir ve hazır hale getirilir. İkinci aşamada ise kılların ipe dönüştürülmesi sağlanır. Keçi kılından elde edilen iplerle birbirinden farklı türlerdeki çadırların dokumasına girişilecektir. İçerisinde hiç bir katkı maddesi olmaksızın üretilen Yörük çadırlarının, katkı maddesi kullanılan çadırlara göre çok daha uzun süre dayanıklılık gösterdikleri biliyor. Çünkü en kötü hava şartlarında bile rahat kullanım imkânı sunarlar. Ayrıca da eskime söz konusu değildir. Orjinal keçi kılı ile üretilmiş çadırlar yanmaz ve alev almaz özellik taşır. Su geçirmeleri de kesinlikle mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir