Yogaya Başlamadan Bilmeniz Gerekenler

 

 

yoga

Kötü bir gün mü geçirdiniz? Yoğun stres altında mı çalışıyorsunuz? Ruhani olarak kendinizi yetersiz mi görüyorsunuz? Her insanın yogaya başlamak için bir sebebi olabilir. Peki yoga yapmaya başlamadan neleri bilmeniz gerekiyor? Küçük görüp önemsemediğiniz bazı detaylar sizi çok ciddi etkileyebilir mi? Gelin hep birlikte yoga başlamadan önce bilmeniz gereken detayları inceleyelim.

 

  • İlk olarak kendinize inanın. Asla ben bunu yapamam demeyin. Her insan tüm yoga pozlarını gerçekleştirmek için yeterince esnek olmayabilir. Ne olursa olsun kendinize güvenin ve inanın. Bu tarz bir kararlılık ile devam ederseniz, göreceksiniz zamanla hepsi olacak.
  • Eğer yoga yapmaya yeni başlıyorsanız mutlak bir profesyonelden destek alın. Bir yoga eğitmeninden ders almak, nefes kontrolünüzü düzgün yapmanıza yardımcı olacaktır ve olası kazalar sonucu yaralanmalara engel olacaktır.
  • Yoga yapmaya başlamadan önce doğru kıyafet tercihi yapın. Kullanacağınız yoga taytı ya da yoga sütyeni oldukça rahat ve esnek olmanıza destek olacaktır. Yanlış kıyafet seçimi rahat bir şekilde yoga yapmanıza engel olacaktır.
  • Tıka basa yemek yedikten sonra yoga yapmayın. Çok fazla yemek yediyseniz, yoga seansı sırasında rahat olamazsınız. Bu yüzden genelde boş mide ile yoga yapmak tavsiye edilir. Yoga yaparken toksinlerin atılmasına destek olmak içinde günde 2 ila 3 litre arasında su tüketmeniz tavsiye edilir.
  • Doğru malzeme seçimi yapın. Birçok yoga pozu için ek malzeme kullanımı gerekmektedir. Kullanacağınız yoga malzemeleri bu yüzden çok önemlidir. Sırt ve bel ağrılarına maruz kalmamak için uygun bir bolster ile meditasyon minderi kullanmanız önerilir.
  • Kendinizi kimseyle kıyaslamayın. Yogaya yeni başlayanların belkide en çok yaptığı hatalardan biri kendini başkasıyla kıyaslamaktır. Mutlu olun ve kendi meditasyonunuz ile ilgilenin. Başkalarıyla kendinizi kıyaslayıp bir yarışa girdiğiniz zaman yoga seansınız sadece başarısız geçmez, haddinden fazla uzun yaptığınız yoga pozları kaslarınıza zarar verebilir.
  • Programınıza uyun. Yogada her iş gibi ciddiyet ve disiplin gerektiren bir şeydir. Gün içerisinde kendinize en uygun zamanı seçin ve düzenli olarak seçtiğiniz zaman diliminde yoga seanslarınızı gerçekleştirin.

 

 

Son olarak ne için yoga yapıyorsanız yapın, bilinçli olarak yapın. Kendi vücudunuzu tanıyarak ve bir profesyonelden destek alarak gayet başarılı yoga seansları geçirebilirsiniz. Yoga yapmaya başlamadan önce gerekli malzemeler için ise Nui Yoga Shop’u ziyaret edebilirsiniz. Herkese keyifli yoga seansları dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir