Wilson hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

 

Wilson hastalığı nedir?

 

Wilson hastalığı akıllara ilk olarak vücutta bakır birikmesi ile meydana gelen kalıtsal bir rahatsızlığı getirir. Hastalık kendisine gizleyerek uzun süre belli etmez. Uygun bir tedavi yöntemi ile ilaçlarla iyileşme mümkündür Verilen ilaçlar sayesinde vücutta bulunan Bakır dışarı atılır. Yapılan tedavi olumlu sonuçlanması karaciğer nakli gerekebilir.

Gizli Wilson Hastalığı

Hastalık özellikle doğumdan sonra ortaya çıkar vücutta aşırı derecede bakır birikmesi neden kaynaklanır. Sinsi bir hastalık olduğundan uzun süre kendini göstermez. Oldukça nadir görülen bir rahatsızlıktır. Direkt olarak karaciğerde meydana gelir.

 

Bakır sağlıklı insanlarda bağırsaklara katılarak vücutta bulunan zararlı maddeleri dışarı atar. Ancak Wilson rahatsızlığı bulunan kişilerde bu işlemin tersi meydana gelir.  Böyle durumlarda bakır hastanın tüm organlarına yayılarak çeşitli hastalıkları oluşturur. İlk olarak karaciğer, beyin, göz ve Böbrekler etkilenir. Bu organlarda Bakır bozukluklar meydana getirir.

Hastalık toplum arasında çok  sık görülmemesine rağmen ortalama yaş aralığı 2 ile 70 arasındadır. Çoğunlukla karaciğer sorunu olarak kendini gösterir Wilson hastalığında ilk belirtiler siroz, halsizlik, karında şişkinlik, sarılık, karın ağrısı, çabuk yorulma şeklinde görülür Hastalığın ilk evresinde siroz meydana gelir. Bunun nedeni karaciğerde biriken bakırın bu organa zarar vermesidir.  Yine aynı şekilde beyinde biriken madde ve yine de zarar verir.

Wilson hastalığının vücuda verdiği zararlar nelerdir

Yukarıda belirttiğimiz gibi Bakırın birikmesi karaciğere zarar verdiği gibi  beyine de zarar verir beyinde oluşan zararlar Hayati önem taşır. Konuşma güçlüğü, el ayakta titreme, rahat yürüyememe, baş ağrısı, yutkunmada güçlük, yürürken dengeyi sağlayamama gibi problemler baş gösterebilir.Vücutta meydana gelen bu rahatsızlıkların yanında kişinin psikolojisi de bu durumdan olumsuz etkilenir. Depresyon, uyku problemleri, ruh halinde değişiklikler, yoğunlaşma bozuklukları gibi rahatsızlıklar Wilson hastalığına eşlik eder

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir