Varis Nedir?

 

 

Varis Nedir? Varis toplardamarların genişlemesi ile oluşan bir hastalıktır. Vücutta çok çeşitli bölgelerde görülebilir ve farklı isimlerle sınıflandırılabilir. Bu yazımızda bacaklarda görülen varis türünden bahsedeceğiz.

 

Varis Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Varis Hakkında Bilinmesi Gerekenler; Varisler ağrı şikayetine neden olarak sosyal hayatınızı etkileyeceği gibi, görüntüsü bozulan bacaklarınız estetik açıdan da sizi oldukça zor bir duruma düşürecektir. Varisler kadınlarda erkeklerden daha sık görülmekle birlikte sürekli ayakta çalışmayı gerektiren meslekler varis oluşumunu destekler ve hızlandırır. Bununla birlikte ilerleyen yaşa bağlı olarak toplardamar kapakçıklarının işlevini yitirmesi, hamilelik dönemi ve obezite vakaları varis oluşumunu tetikleyen faktörler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

 

Yaz Aylarında Varis

 

Yüzeysel damar genişlemesi olarak tanımladığımız varis, sıcağın etkisi ile daha fazla büyüyebilir ve klinik tablo kötüye gidebilir. İşte bu sebeple sıcak geçen Yaz Aylarında Varis konusunda çok daha dikkatli davranmak gerekmektedir. Varis hastalarının yazın direk güneş ışığından kendilerini korumaları ve açık kıyafetler giydiklerinde yüksek faktörlü güneş kremi kullanarak önlem almaları gerekmektedir. Günümüzde uygulanan oldukça konforlu tedavi seçenekleri sayesinde varis tedavisinde 2 saat gibi kısa bir sürede varislerden kurtulmak, sonrasında giyilecek varis çorabı sayesinde de tekrar oluşumunun önüne geçmek mümkündür.

 

Yazın Aylarında Varis Tedavisi

 

Varis tedavisi her mevsim yapılabilir ancak halk arasında yaygın bir inanış nedeni ile Yaz Aylarında Varis Tedavisi yaptırılmayarak ertelenmektedir. Sıcağın varis oluşumunu tetiklediği her ne kadar doğru bir düşünce olsa da tedaviyi geciktirmek te bir o kadar yanlış bir tutumdur. Ancak şunu unutmamak gerekir yaz ayları nedeni ile varis tedavisini geciktiren vakalarda ağrı şikayetlerinin artmasının yanında çeşitli ek komplikasyonlar gelişebilir.

 

Uygun Varis Tedavisi

 

Günümüzde neredeyse tüm hastanelerde kullanıma sunulan yeni nesil cihazlar sayesinde ameliyata ve anesteziye gerek kalmadan günübirlik bir şekilde Uygun Varis tedavisi yaptırabilirsiniz. Üstelik işlemden bir gün sonra normal sosyal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Bununla birlikte bilinmesi gereken bir gerçekte son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar lazer tedavisi, titreşim tedavisi ile yada radyofrekans ile varis tedavisi yapıldığında tekrarlama riskinin cerrahi tedaviye göre çok daha düşük olduğunu göstermektedir. Varisten şikayetçi olanlara tedavinize karar verdiğinizde bu tedaviyi yaptıracağınız hastaneyi ve doktoru önceden belirlemenizi şiddetle tavsiye ederiz, birçok güzellik merkezi ve klinik varis tedavisi yapmaktadır ancak uzman bir doktor gözetiminde tam teşekküllü bir hastanede varis tedavisi olmanız en doğru yaklaşım olacaktır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir