Uzman Çavuş Alımları ve Şartları

 

Bekçi alımlarından sonra insanlar tarafından en çok talep gören ve yeni istihdam alanı açılan iş kollarından biri de uzman çavuşluk olmuştur. Uzman çavuş alımlarının bekçi alım şartlarına göre daha uzun süreci kapsayan bir başvuru süreci bulunmaktadır. Öyle ki Jandarma Genel Komutanlığı üzerinden ilk aşamada gerekli form ve belgeler doldurularak ön başvuru sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Adaylar arasında belirli sayıda kişi yazılı sınava girmeye hak kazanacaktır. Elemelerden geçilip geçilemediğini ise yine Jandarma Genel Komutanlığı üzerinden yayınlanan bir ilandan görmeniz mümkün olacaktır. Yazılı sınava girmeye hak kazana kişiler üçüncü aşamada evrak kontrolünden geçirilir. Evrakların eksik ve hatalı olmamasına çok dikkat edilmelidir. Çünkü evrakları eksik ya da hatalı olan adaylar elde ettikleri haklarını kaybedebilirler. Bekçi alım şartları, uzman çavuş alımlarına göre biraz daha basit olacaktır.

Uzman Çavuş Alımları ve Şartları

Uzman çavuş olabilmek için gerekli olan dördüncü şart ise fiziki değerlendirmeden geçmektedir. İlgili kurumun web sitesinde yayınlanan ilana uygun adaylar, boy ve kilo endeksine göre değerlendirerek, yeniden bir eleme süreci geçirirler. Fiziksel yeterlilik testini geçen adayları resmi olarak uzman çavuş olmaya hak kazanacaktır. Beşinci aşamada fiziksel yeterliliği uygun bulunan adaylar mülakata davet edilir. Mülakat esnasında adayların sağlık raporu belgesini de yanlarında bulundurmaları istenecektir. Öyle ki süreç boyunca çeşitli güvenlik soruşturmasından geçmeniz de kaçınılmaz olacaktır. Seçimler sonucunda başarılı olan adaylar, sağlık raporlarının da olumlu olmasıyla birlikte dosyaları sınıf eğitimlerine yönlendirilir.

Sınıf eğitimleri planlaması Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na gönderilmektedir. Burada atama hakkında tebligat geldiği takdirde başlangıç tarihinden önce mutlaka ilgili kişilerin mail adreslerine gönderilecektir. Tebligat alan adaylar ortalama olarak 7 gün içerisinde sınıf okulu, eğitim merkezi ya da birliğine katılmalıdır. Aksi takdirde tekrar kursa alım gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Ayrıca birliğine katılmayan adaylar başka bir dönemde yapılacak olan eğitim planlaması da kesinlikle katılamayacaktır. Uzman erbaşlar için görevlerine resmi başlama tarihi sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren olacaktır. Yapılan ilk sözleşme 2 yıldan az, 5 yıldan da fazla olamaz. Sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte adaylar direk olarak maaşlarını almaya hak kazanırlar. Uzman çavuş alımları süreci sözleşmenin imzalanması ile son bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir