Toplumlar bekaret konusunda geçiş dönemi yaşıyor

bekaret

Toplumlar arasında yaşam şartları farklı olduğu gibi kültürel olarakta pek çok çeşitlilik bulunmaktadır. Birtakım yerlerde normal karşılanabilen bir durum başka bir yerde anormal olarak değerlendirilebilmektedir. Bu durumdan nasibini alan konulardan bir tanesi de bekârettir. Bu ifadenin dünyanın her yerinde öneminin aynı olduğunu söyleyemeyiz. Günümüzde Avrupa ülkelerinde,  Amerika’da ve daha dünyanın pek çok yerinde bekâret ve kızlık zarı konusu toplumumuza göre çok farklı bir konumdadır. Saydığımız bölgelerde durum öylesine bir hal almıştır ki 18 yaşına gelip halen bakire olan bayanlar anormal olarak görülmektedir.

Ülkemiz açısından bakarsak konu, belirttiğimiz yerlere göre daha seviyeli bir yerdedir. Ancak araştırmalar toplumuzun eskiye oranlar kızlık zarı ve bakirelik konusundaki önem düzeyinde azalmalar olduğunu gösteriyor.  Özellikle sosyo ekonomik düzey yükseldikçe ailelerin ve bayanların bu konuya bakış açısı değişmekte.

Toplumumuzda bekâret kavramı ahlaklı olmak temizlik, namus gibi kavramlar ile tarif edilmektedir. Bu terimin anlam bulmasında başlıca rol erkeklere aittir. Çünkü erkekler kendileri için bu değerlere sahip bayanları tercih etmektedirler. Fakat bu tercih içerisinde bulunulan sosyo ekonomik durum, yetiştirilme biçimi ve kişinin sahip olduğu değerler yönünden farklılık gösterebilmektedir.

Geçiş Dönemi Yaşanıyor

Uzmanalara bakarsak toplumumuz bekâret ve kızlık zarı açısından bir geçiş dönemi yaşamaktadır.  Bir takım açıklamalara göre bu konu çok önemli iken bazılarına göre ise bayanların bir çeşit mal ve köle olarak görülmesinden ibaret. Soruna mal ve köle şeklinde bakanlar, problemin çözülebilmesi için mental bir değişiklik yapılmasını savunuyorlar. Bu düşünceyi benimseyenler kadının mutlaka ekonomik özgürlüğünü elinde bulundurması gerektiğini ifade etmektedirler.

Ülkemizde bir gözlem yaparsak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerin bekâret ve kızlık zarı olaylarına bakış açısının diğer illere göre biraz daha farklı olduğunu görebiliriz. Bu durum şehirlerdeki insanların yaşayış biçimleriyle de ilgili olduğu görülüyor. Kısacası İzmir kızlık zarı önemini incelemekle farklı bir şehri karşılaştırmak bu açıdan aynı sonucu vermeyecektir. Çıkan sonuç bizlere şehirlerarasında bile değişen bir kültürün ülkeler arasında aynı olmasını beklemenin nasıl bir büyük yanılgı olacağını göstermektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir