Tesettür Modası Nasıl Belirlenir?

 

 

Tesettür Modası Nasıl Belirlenir?          Tesettür ve moda yakın bir tarihe kadar birbirine uzak iki ayrı kavram olarak görülmekteydi. Ancak muhafazakar kesimin dinine uygun aynı zamanda şık ve dönemin çizgilerini yansıtan kıyafetler tercih etme isteği modacıları bu yönde talepleri karşılamaya sevk etmiştir.

 

 Tesettür Modası

 

Modacılar her yıl sadece belli bir moda ve kreasyon sunarlar. Tesettürlü bayanlar için ayrıca bir moda belirlenmez. Sadece tesettür kıyafet üreten ve muhafazakar kesime hitap eden üreticiler bulundukları yılın renklerini, kumaşlarını ve stillerini modaya uygun bir şekilde tasarlayarak insanların beğenisine sunarlar.

 

 Tesettür Modasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Tesettüre uygun yapılan bir kombin, açık bir bayanın giydiklerinden daha çok parçalar içermektedir. İş sadece elbise, ayakkabı ya da çanta uyumuyla bitmeyip aynı zamanda kıyafete uygun eşarp ya da şal ile de kombini tamamlamak gerekir.

 

Yazın cıvıl cıvıl renkleri tesettüre uygun daha dengeli kullanılır ve vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde üretilir. Yaz ayları tesettürlü bayanlar için daha zor geçmektedir. Kapalı şekilde giyinmek zorunda olan bayanların imdadına ise modacıların onlar için ürettiği penye elbiseler yetişmektedir. Geniş pantolonlar, uzun ve rahat tunikler, dışarı çıkmak için kullanılan panço ya da yelekler senenin en çok tercih edilen renklerine ve desenlerine göre belirlenir. Her parçanın ayrıca işlenmesi ve ihtiyaca binaen üretilmesi gerekir. Moda belirlenirken müşterilerin isteği, tercih edilen ve aranılan parçalarda göz önünde bulundurulur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir