Teraryum Nasıl Yapılır?

 

Sevdiği insana çok özel bir hediye vermek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği ürünlerden biri de teraryum olmuştur. Aynı zamanda evindeki dekor malzemelerini özenle seçen insanlar için de teraryum oldukça ideal bir malzemedir. Peki, bu ürünü nereden ve nasıl temin edebilirsiniz? Günümüzde birçok çiçekçi ya da dekor malzemeleri satan dükkânlarda da görebileceğini teraryum, cam bir fanusun içerisinde, nemli ve kirli ortamlarda etkilenmeyen bitkiler ve çeşitli süs malzemeleri ile oluşturulmaktadır. Aslına bakıldığında teraryum için kişilerin kendilerine ya da sevdiklerine özel yaratmış olduğu bir ekosistem olduğunu söylemek de mümkündür. Teraryum ülkemizde özellikle de son 1 sene içerisinde yaygınlık göstermeye başlamıştır. Bunun nedeni ise oluşturulan fanusun aslında mini bir bahçe niteliği göstermesidir. Peki, son zamanlarda yoğun derecede ilgi gören teraryum nasıl yapılır? Teraryum yapmak için hangi malzemelere ihtiyaç vardır?

nişan çiçeği

Sizler de kendinize özel mini bir bahçe oluşturmak istiyorsanız, istediğiniz büyüklükte cam bir fanus temin ederek işe başlamalısınız. Daha sonra ise birbirinden farklı renklere büründürebileceğiniz çakıl taşları ve deniz kabukları, aktif kömür, mangal kömürü ve de torf toprak elde etmeniz gerekir. Ancak asıl önemli olan teraryum ortamına uyum sağlayacak bitki tercihi yapmaktır. Bilindiği gibi günümüzde mini bahçe olarak yaratılan teraryumlar, evlenecekler için iyi bir nişan çiçeği tercihi de olabilmektedir. Eğer nişan çiçeği için kullanılacak teraryum oluşturulacaksa, böyle durumlarda da sevdiğiniz kişi ile isimlerinizin yazılı olduğu özel sipariş fanusları tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

Teraryum zahmete girmek istemeyenler için satın alınabilecek bir üründür. Ancak kendi ellerinizle bir hediye hazırlamak istiyorsanız, hemen işe koyulmalısınız. Çünkü çiçekçi ya da dekor mağazalarında satılan ürünler kesinlikle kişiye özel değildir. Teraryum yapımı bir hayli basit olduğundan, ortalama 15 dakika kadar bir süre içerisinde hediyenizi hazır hale getirmeniz de kaçınılmaz olacaktır.  Bunun için öncelikle fanusunuzun en alt kısmını çakıl taşları ile döşemelisiniz. Çakıl taşlarının üzerine ise aktif kömür malzemesini düzgünce ekleyiniz. Üçüncü aşamada aktif kömürünüzün üzerine torf ekleyerek, bastırın ve bitkilerinizi yerleştirmeye başlayınız. Yerleştirme işleminin bitmesiyle birlikte, teraryumunuz hazır hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir