Suyun canlılar açısından önemi nedir?

 

 

Canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için su ve besin kaynaklarını ihtiyaçları vardır. En büyük canlıdan tutunda en küçük canlıya kadar bütün biyolojik yaşamın faaliyetini sürdürebilmesi için suya gereksinim duymaktadır. Dünyamız açısından bakarsak yaklaşık yüzde yetmişinin su ile kaplı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte insan bedeninin çoğunluğunu da su oluşturur. Yerkürede en çok bulunan besin de sudur. Yaşamın şimdiye kadar gelebilmesinin ve devam edebilmesinin yegane kaynağı sudur. Bu kadar gerekli bir kaynak olan suyun vücudumuzdaki etkileri nelerdir?

 

Suyun vücudumuz üzerindeki faydaları

 

Beyin fonksiyonlarının devamlılığı için son derece önemlidir. Vücudumuzun sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca kanımızın yaklaşık olarak %83 de sudan oluşmaktadır. Zamanla oluşan zararlı toksinleri temizlemede büyük rol oynar. Kemik yapısının yüzde 22’sinde bulunur. Böylece eklemlerimiz korunarak daha sağlıklı bir yapıya sahip olmamız gerçekleşmiştir. Su sayesinde vücudunuzdaki besinler ve oksijen hücrelerimize kadar taşınır. Nefesimizin nemlenmesi konusunda yardımcı olur. Ayrıca metabolizmamızın da düzenli çalışmasına eşlik eder. İç organlarımızı dışarıdan gelen tehlikelere karşı korur. Alınan besinlerin sindirilmesi ne yardım eder.

 

Yukarıda saydığımız özellikleri özetleyecek olursak suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri sayesinde hayatımızı sürdürmemiz sağlayan en önemli varlıklardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar dışında Suyun farklı özellikleri de mevcuttur. Örneğin Termal sular hayatımız ve sağlık açısından ele alırsak bizler için önemlidir. Dünyadaki bütün sıvıların ısıları düşürüldüğünde hacimleri küçülür, Hacmin azalmasından dolayı da suyun yoğunluğu artmaktadır. Bu özellik denizler açısından büyük önem arz eder. Çünkü Bu sayede denizlerde ve göllerde yaşam mümkündür.

 

Günde ne kadar su tüketilmelidir?

 

Hayatımızın devamlılığını sürdürebilmek için sürekli su tüketmek zorundayız. Ancak bazı kişiler için su içmek eziyet durumuna gelebiliyor. Durum her ne kadar böyle de olsa vücut bütünlüğünün korunması ve hayatın devamlılığı için su içmek zorunludur. Gün içerisinde en az 2 litre su içer içilmesi Uzmanlar tarafından öneriliyor. Su tüketilmesi zayıflama açısından da yardımcı olmaktadır. Su sayesinde organlarımız ve dostlarımız korunur. Aç karnına su tüketildiğinde Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atılan bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir