Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Sivilce yani tıptaki ismi ile akne bilindiği gibi genel olarak genç kitlede yaygın görülen deri hastalıkları arasında yer almaktadır. İnsan vücudunun en çok yüz bölgesi başta olmak üzere, boyunda, omuzlarda, sırtta ve göğüs bölgesinde de oluşmaları muhtemeldir. Daha tıbbı bir açıklamayla birlikte neden bu bölgelerde oluştuğunu dile getirecek olursak, belirtilmiş olan kısımlarda genellikle kıl folikülleri bulunur. Ayrıca da sebase bezleri yani yağ içerikli salgı üreten bezler de burada yer alır. Sebase bezlerin por ismi verilen dışarı doğru açıklığın kapanmasıyla ya da iltihapla olmasıyla birlikte sivilce oluşumu direk olarak meydana gelebilmektedir. Hemen her cilt rahatsızlığında olduğu gibi sivilce ya da aknelerin de kendi içerisinde farklı türleri olabilmektedir. Bu türler ise şu şekildedir;

sivilce

  • Komedon: Akne ve de sivilce oluşumunun en önemli göstergesi olarak bilinirler. Genel olarak bu türdeki sivilcelerin boyutları diğerlerine göre çok daha küçüktür. Deri üzerinde kabarık bir görünüm oluştururlar. Siyah ya da beyaz renklerde olmaları muhtemeldir. Ancak iltihapsız bir oluşum oldukları söylemek mümkündür.
  • Papül: Papül tarzında oluşan akne ve sivilceler genellikle 1 santimetreden çok daha küçük yapılarıyla cilt üzerinde yerlerini alırlar. Çıkmış oldukları bölgede kabarık ve sert bir görüntü yaratmalarıyla bilinirler. Mutlaka tedavilerinin yapılması gerekir.
  • Püstül: Püstül tarzında oluşan akne ve sivilcelerin boyutları da 0.5 santimetreye kadar çıkar. Ancak diğer türlere göre daha tehlikeli olmasının nedeni sivilce içerisinde iltihap oluşturmuş olmalarıdır. Aşırı derecede kabarık bir görünüme sahip sivilce türü olduğunu söylemek mümkündür.
  • Kist: Sivilce oluşumunun en tehlikeli türleri arasında kistler yer alır. Sivilce ya da akneler zamanla deri altından çıkamayacak hale gelirler. Bu da deriden sökülmesi imkânsız kabarık bir görüntü oluşmasına neden olur. Bu tarzda oluşan sivilcelerin için sıvı ile doldurulmuştur. Bir kapsülle çevrilmiş olan cilt üzerindeki oluşumların tümüne kist ismini vermek mümkün olacaktır.

Sivilcenin türü her ne olursa olsun mutlaka tedavi gerçekleştirilmesi gerekir. Sivilce tedavisi alanında uzman dermatologlar tarafından yapıldığında, erken dönemlerde cilt üzerinde leke oluşumunun da önüne geçilmesi mümkün olacaktır. Genellikle sivilcelerin gelişme süreci 4 farklı aşamayı oluşturur. İlk aşamada foliküllerin çevresini yani kılların oluşturmuş olduğu yapıların çevresini kaplayan hücrelerin aşırı derecede artmasına paralel olarak dışa açıklık olan por tıkanır. Bu da sivilce oluşumunu tetikler. Bir başka oluşum nedeni de ciltteki sebase bezlerinin yağı aşırı derecede salgılamasıdır. Salgılanan yağ miktarının artmasıyla birlikte ciltte kist şeklinde sivilcelerin oluşması da muhtemel olacaktır. Diğer bir yolla da propionibacterium acnes ismi verilen iltihap etkeninin sivilce oluşumuna dahil olmasıdır. Bu bakteri türü aynı zamanda cildin diğer noktalarına da bulaşarak sivilce oluşumunu tetikleyebilmektedir. Ayrıca vücuttaki iltihabi aktivitenin artması ve de genetik yapı da sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet verebilir. İlerleyen süreç içerisinde çok ciddi sıkıntılar yaşamamak için mutlaka tedavi gerçekleştirilmesi şarttır.

Sivilce tedavi süreci çok uzundur ortalama olarak 4 ya da 6 ay kadar bir sürede tedavi sürecinin tamamlanması mümkün olacaktır. Ancak bazı durumlarda bu sürenin uzaması da muhtemeldir. Bu nedenle herhangi bir dermatoloğa sivilce tedavisi için başvurduğunuzda sizlere gereken tedavi sürecini direk olarak başlatır. Belirli zaman aralıklarında kontrollerin yapılmasıyla birlikte de tedavi sürecinin tamamlanması mümkün olacaktır. Cilt üzerinde yeniden sivilce oluşumuna engel olmak için sivilce maskeleri de kullanılarak, cildin olabildiğince temiz tutulmasına özen gösterilmelidir. Böylece daha sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmanız da kaçınılmaz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir