Sem Akademi ile Online Eğitim

 

Kişiler daha başarılı bir yaşam tarzına sahip olmak için yaşam koçluğu yapan kişilerden yardım ve destek almaktadırlar. Öyle ki günümüzde bir çok insan daha kaliteli yaşam standartlarına sahip olmak adına kendilerine bir yaşam koçu tutmaktadırlar. Peki yaşam koçu tam olarak ne iş yapar? Hangi durumlarda yaşam koçlarından destek almalıyız? İyi bir yaşam koçunun temel görevi, danışanlarının iş ve iş ilişkilerini, günlük yaşam içerisinde insanlarla olan ilişkilerini, sağlık durumlarını, sosyal ilişkilerini ve hayattaki amaçlarını belirlemek ve düzenlemek konusunda yardımcı tavır sergileyen kişilere denilmektedir. Yaşam koçluğu eğitimi alarak bu mesleği yapmak mümkündür. Çünkü eğitim sürecinin sonucunda kişilere her yerde geçerliliği olan sertifika dağıtımı yapılacaktır.

Hem çocuklar hem de yetişkin kişiler için uygulanan eğitim tekniklerinden biri de masal terapisi olarak bilinir. Bu teknik sayesinde kişiler sadece masal okuma ve anlama yeteneklerini geliştirmekle kalmazlar. Zaten programın temel amacı da masal okumak değildir. Masal terapisi eğitimi temel amaç olarak katılımcılarının kendilerini duygusal bağlamda iyi hissetmelerini sağlamaktır. Aynı zamanda bu terapi sayesinde hem çocuklar hem de yetişkin insanlar kendi duygularını çok daha kolay ve rahat ifade edebilme yetisi elde ederler.  Ek olarak ise kişilerin empati kurma duygusu geliştirilerek, başka insanların duygu ve düşüncelerine saygı durulmasının gerekliliği de öğretilmektedir. Eğitim sürecinin sonuna gelindiğince katılımcılara masal terapisi sertifikası takdir edilecektir.

Sanat terapisi ise daha çok estetik yöntemlerin kullanılmasıyla duygu ve düşüncelerin ifade edilmesini kapsamaktadır. Bu eğitim kapsamında kişilere çeşitli sanatsal teknikleri nasıl kullanacaklar öğretilmektedir. Mesela heykel yapımı ya da resim sanatının icra edilmesiyle birlikte, kişiler iç dünyalarındaki sessiz duygularını somut olarak dile getirme imkanı elde edebilmektedirler. Sanat terapisi eğitimi yaratıcı düşüncenin gelişmesine ön ayak olur. İnsan ruhunu geliştiren, değiştiren ve de kontrol altına alan sistemler bütünüdür. Sanat terapisi sadece psikolojik sorun yaşayan kişiler için ideal program değildir. Neredeyse her yaştan ve her kitleden kişilere hitap eden bu program sonucunda kişiler her kurumda kullanabilecekleri iyi bir sertifika almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir