Saçta görülen kepek problemi nedir ve nasıl giderilebilir?

Kepek problemi

 

Kadınların olduğu kadar erkeklerin de kendilerinde önemsedikleri unsurlardan birisi saçlardır. Özellikle kadınlar için saçlar bir bayanın aynası niteliğindedir. Bu derece kendisi için önemli olan saçların bakımlı ve özenli olması öz güven açısından çok büyük bir önem taşır. Bakımlı bir bayanın öz güveni her zaman yüksektir. Yeni bir ortama girdiğinde kişilerle öz güveni sayesinde kolaylıkla tanışabilir ve kendini ispatlar. Ancak bazen öz güven oluşturan saçlarda bir takım problemler görülebilir. Bu problemlerden bir tanesi de kepek oluşumudur.

Saçta kepek oluşumu ve alınabilecek önlemler

 

Sağlıklı bir saçın bu özelliğini kaybederek kepek oluşumu göstermesi bayanların kendine olan güvenini azaltacaktır. Bu durum ciddi bir sağlık sorunu oluşturmasa bile görüntü açısından kötü bir durum teşkil eder. Bazen kişinin ruh halini etkileyerek dışarıya bile çıkmasına mani olabilir. Kepeğin oluşmasının temel sebebi saç derisinin pul pul dökülmeye başlamasıdır. Bu süreçte dökülme ile birlikte saç diplerinde kaşıntı gözlenir.

 

Kepek oluşumuna bazen şampuanlar etki edebilir. Bu yüzden şampuan seçimi saç sağlığı için son derece önemlidir. Kepeği önleyebilmek için mutlaka doğru şampuan seçilmelidir. Kepek tedavisinde uygulanabilecek en önemli unsurlardan bir tanesi devamlı olarak aynı şampuan üzerinde yoğunlaşmaktadır. Şampuan dışında saç kremi kullanıyorsanız  bu kremi nasıl kullandığınızda önemlidir. Saçların diplerinde krem fazlaca uygulanmamalıdır. Bu durumda bazen dökülmeler meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için saç kremi kullanımına da mutlaka önem vermemiz gerekmektedir.

 

Her şeyden önce Saçınız ile ilgili bir problem yaşıyorsanız yada her zaman belirttiğimiz gibi sağlık açısından kendinizde bir problem görüyorsanız ki kepek de bir sağlık problemidir, mutlaka en yakın sağlık kuruluşundan yardım istemelisiniz. Cilt  konusunda uzman bir doktor ile görüşerek sağlığınız hakkında atılacak doğru adımları planlayabilirsiniz.

 

Saç tiplerinden bazıları mevsim geçişlerinde kepek oluşturabilir. Ancak bu problem geçici bir durumdur. Mevsim geçişi tamamlandığında kepek problemi de ortadan kalkar. Kısa sürede düzelmeyen köpek durumlarında uzun süreli bir tedavi gerekebilir. Kepek problemleri şampuanlar ile geçemeyecek bir durumda ise uzman bir doktor önerisiyle mantar ilaçları yada Kortizonlu ilaçlar kullanılması gerekebilir. Bu tür durumlarda tedavi uzun süreli olabilir. Yapılması gereken doktorun tavsiyelerine harfiyen uymaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir