Psikolojik rahatsızlıklar Ve nedenleri…

Psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasında çevresel faktörler kadar genetik faktörler de etkili ederler. Aynı zamanda psikolojik olarak ortaya çıkan hastalıklar da bir takım risk faktörleri  yer alır. Psikolojik rahatsızlığın akıl rahatsızlıklarına olan ek katkısı bireysel olarak hastalara özeldir.  Bu yazımızda psikolojik bozuklukların gelişimi üzerine etki eden risk faktörleri hakkında bilgiler aktaracağız.

 

Kişisel ve biyolojik faktörler

 

  • Genetik yatkınlık
  • Hamilelik ya da doğum sırasında gerçekleşen problemler
  • Çeşitli şekillerde meydana gelen yaralanmalar
  • Patojenlerin oluşturduğu sorunlar

psikoloji

 

Çevresel faktörler

 

  • Kişinin gündelik hayattaki maddi durumu
  • Beslenmenin zayıf olarak gerçekleşmesi
  • Kültür seviyesi
  • Hayat içerisindeki ve stres faktörü
  • Kronik olarak gerçekleşen stres
  • Meydana gelen savaşlar

 

Psikoloji üzerine etki eden çevre etkileşimleri ve gen

 

Buraya kadar saymış olduğumuz tüm faktörler psikolojik bozuklukların gelişmesi döneminde tek tek etki etmektedirler. Bir genin çevre ile yapmış olduğu etkileşim her zaman önemli bir araştırma konusu olmuştur. Çevresel faktörler gen üzerinde epigenetik bir değişime sebep olurlar. Epigenetikte gerçekleşen bilgi çevresel faktörler, genetik durumu ve hatta psikolojik sorunların başkalarını etkileyecek kimyasallar üzerinde durmaya yönelik olarak pek çok araştırma yapılmasına sebep olmuştur. Birazdan anlatacağımız açıklamalar çevresel etkileşimler sonucunda genin karmaşık yapısını ifade etmeye yöneliktir.

 

Şizofreni nedir?

 

Geçmişten günümüze kadar şizofrenin Genetik bir bileşeni olduğu düşünülmekteydi. Yapılan pek çok araştırma ve çalışma sonucunda  şizofreninin uyumluluk oranı ikizler için %45 ile %60 arasında olduğu anlaşılmış, Bu durumun dizigotik yani kardeş ikizlerde yüzde 10 -15 Aralığında olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalar sonrasında 2012 yılında Huslat ve arkadaşlarınca şizofreni için çevresel risk  olarak pek çok faktör tespit edilmiştir. Bu duruma bir örnekle genişletmek gerekirse Hollanda’da 1944 ile 1945 yılları arasında gerçekleşen açlık durumlarında erkek ve kadın yavrular açısından bakıldığında şizofren rahatsızlığının görülme ihtimali gözle görülür şekilde artmıştır bu konu çevresel faktörlerin şizofreni üzerindeki etkisini açık bir şekilde göstermektedir.

 

Depresyon

Depresyon şeklinde ortaya çıkan bozukluklarda genetik katkının oranın yaklaşık olarak %30 ile %40 Aralığında olduğu bilim adamlarınca düşünülmektedir. Depresyon açısından gerçekleşen risk faktörleri incelendiğinde çevresel yönden çok sayıda etken göze çarpmaktadır. Bunların başında çocuklukta geçirilen fiziksel veya cinsel istismar Ebeveynler tarafından gerçekleşen bir ihmal ya da bir ebeveynin hayatını kaybetmesi gibi durumlar çocuk yaştaki şahsın İlerleyen dönemlerde depresyon geçirme olasılığını arttırmaktadır. yaşam içerisindeki stresler daha önce gerçekleşmiş olan risk faktörleri üzerinde tetikleyici bir rol oynamaktadır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir