Penetrasyon Testi Nedir?

İnternet teknolojisinin her geçen gün yaygınlaşmasına paralel olarak, insanların siber saldırılara maruz kalarak, mağdur olmaları da kaçınılmaz hale gelmiştir. Siber saldırılar genellikle ev ağlarında görülmez. Yapılan pek çok araştırma da oldukça net bir şekilde göstermiştir ki, günümüzde gerçekleşmiş olan siber saldırıların büyük bir kısmı firma ağlarına yönelik gerçekleştirilmektedir. Peki internetteki kötü saldırılardan korunmak için neler yapılması gerekiyor? Penetrasyon testi tam manasıyla nedir ve nasıl kullanılır? Penetrasyon testi aslına bakıldığında bir tür sızma testi olarak nitelendirilebilmektedir. Genellikle büyük ya da küçük her türlü firmaların sistemlerinde oluşmuş olan ağların altyapılarını, donanımlarını, yazılımlarını ve de uygulamalarını kötü niyetli kişilerin saldırılarını öngörerek, güvenlik açıklarının tespit edilmesine penetrasyon testi denilmektedir.

İnternet üzerinde oluşan açıkların giderilmesini sağlayan, ileri düzeyde bilgi birikimine sahip kişilere ise beyaz şapkalı hacker ismi verilir. Yani bir tür, bilişim güvenliği uzmanıdır diyebiliriz. Günümüzde bu konuda bir çok kurumda özel eğitimler verilmektedir. Beyaz şapkalı hacker eğitiminin temel amacı ise; katılımcıların bilişim alanında güvenliği sağlamak için uzmanlaşmasını sağlamak ve de güvenlik testlerini yapacak uzmanlar yetiştirmektir. İyi bir beyaz şapkalı hacker olmak için; temel linux, sistemler ve de network konusunda ön bilgi sahibi olmak şarttır. Aksi takdirde program süreci boyunca temel bilgi eksikliği nedeniyle zorlu bir süreç geçirmek de kaçınılmaz hale gelecektir.

Hem penetrasyon testi yapmak hem de beyaz şapkalı hacker olmak için olmazsa olmazlardan biri de şüphesiz ki iso 27001 eğitimi olarak bilinir. Bu eğitim ile birlikte, bilgi varlığının farkına varmak, sahip olunan tüm bilgi içeriklerini korumak, iş sürekliğini sağlayabilmek, bilgiyi bir sistem haline getirmek, olası riskleri analiz etmek, risklere göre uygulanacak metotları belirlemek mümkündür. Eğitim sürecinin sonunda kişiler; kritik kontroller konusunda uzmanlaşacak, belgelendirme konusunda bilgi sahibi olacak ve de kontrolleri uygulama aşamasında iyi bir başarı elde edecektir. Bilişim alanında deneyim elde etmek isteyenler için son derece iyi bir eğitim sistemi olarak bilinen İSO 27001 eğitimine katılım sağlamak içinse belirli şartları taşımak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir