Özel Yurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Devlet yurduna yerleşemeyen öğrencilerin büyük bir kısmı genellikle özel yurtlara yerleşmek istemektedirler. Aslına bakıldığında hem devlet yurtlarının hem de özel yurtların sunmuş olduğu imkanlar aynıdır. Fakat bazı kurumların şartlarında bazı farklılıkların gözetilmesi de kaçınılmaz olmuştur. Peki özel yurt seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Antalya kız yurdu nerede ve nasıl ulaşım sağlayabilirsiniz? Üniversite yaşamı boyunca iyi bir yaşam ortamında bulunmak elbette ki her öğrenci için oldukça önemlidir. Bu nedenle de seçim yaparken bazı kriterlere dikkat etmek son derece önemli olacaktır. Öncelikle özel yurt seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken kriter temizlik olmalıdır. Öğrencilerin bulundukları ortam ne kadar temiz ise ders çalışmak konusunda da o kadar büyük bir motivasyon elde etmek kaçınılmaz olacaktır.

Üniversite yurdu seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise; yaşam alanının nerede olduğudur. Öyle ki tercih edilen özel yurtlar, okula ne kadar yakın olursa ulaşım konusunda da o kadar az sıkıntı söz konusu olacaktır. Özellikle de kış aylarında ulaşım sorunu yaşayan milyonlarca öğrenci vardır. Ancak Antalya’da bu tür bir sorun yaşamak oldukça düşük bir ihtimal olsa da yine de soğuk havalara karşı kalacağınız yurdun okula yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Antalya özel yurt seçenekleri incelendiğinde, bir çok kurumun üniversite etrafında olduğunu görmek mümkün olacaktır.

Okula yakın bir yurt bulduktan sonra ise dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de şüphesiz ki iyi bir ders çalışma ortamı olacaktır. Günümüzde bir çok yurdun ders çalışmak için kütüphaneleri ve salonları olsa da bazı yurtlarda bu bir eksiklik olarak kendisini gösterir. Çalışma salonu her öğrenci için önemli bir kriter olmalıdır. Çünkü özellikle de vize ve final dönemlerinde aynı bölümden olan öğrencilerin birbirleri ile yardımlaşmaları için böyle bir ortamın bulunması şarttır.Yatakhanelerde dikkat dağılması durumu söz konusu olduğundan, çalışma salonlarının bulunmadığı yurtlar, öğrencilerin ders çalışmaları için de engel teşkil edecektir. Bu nedenle de Antalya özel kız yurdu seçeneklerini incelerken mutlaka bu kriterlerin göz önünde bulundurulmasına dikkat edilmelidir.

Siz de Antalya içerisinde özel kız yurt arayanlardansanız Alya Kız Yurdunu inceleyebilirsiniz .ALYA KIZ YURDU TEL : 0242 229 0534

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir