Oto Ekspertiz Nedir?

exper
Araç Alım Satımında Oto expertiz sizi büyük bir riskten kurtarır.

Otomobil alım satımı yapan firmaların ya da otomobil satın alacak kişilerin en çok ihtiyaç duyduğu hizmetlerden biri de ekspertiz hizmetleridir. Bilindiği gibi Eksper kelimesi Fransızca kökenlidir. Genellikle belirli bir konuda en iyi teknik bilgilere sahip olan kişilere ekspertiz adı verilir. Oto ekspertiz ise genellikle 2. el araba alım satımlarında ön plana çıkan bir tabir olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki 2. el oto ekspertizler, otomobilleri gerekli teknik cihazlar ve de ekipmanlarla en detaylı şekillerde inceleyerek, ilgili kişi ya da kurumlara görüşlerini bildirmekle görevlendirilmişlerdir. Özellikle de Güngören Oto Ekspertiz gibi kurumlar aracılığı ile bu tür bir hizmeti, son derece ucuz rakamlar ile almak mümkündür. Fakat ekspertiz seçerken bazı hususlara dikkat edilmesi şarttır. Aksi takdirde mağduriyet yaşanması da kaçınılmaz olacaktır.

Güngören ekspertiz aracılığı ile yapılan incelemelerde genellikle araçlarında geçmiş yıllarda yaşamış olduğu kazalar araştırılır. Daha sonra ise bu kazaya bağlı olarak otomobilde değişen parça var mı ya da yok mu, herhangi bir mekanik ya da teknik aksama söz konusu mu, ileriki dönemlerde aracın masraf çıkarma ihtimali nedir gibi konular açıklığa kavuşturulmaktadır. Geğrekli incelemenin yapılmasından sonra ise oto ekspertizler tarafından, inceleme işlemlerinin yapılmasını talep eden ilgili kişilere yazılı olarak düzenlenmiş raporlar ve bilgiler sunulur. İkinci el araç satın almak isteyen kişilerin mutlaka ekspertiz işlemlerini tamamlanmaları gerekir. Bu tür işlemlerin aksatılması durumunda ise ileriki dönemlerde kişilerin satın aldıkları araçla çeşitli sıkıntılar ile karşılaşması da kaçınılmaz olacaktır.

Oto exper, incelemekle görevlendirildiği araçların neredeyse tüm mekaniklerini inceler. En son aşamada ise boy kontrolü gözden geçirilerek detaylı bir rapor oluşturulur. Oluşturulan rapor içeriğinde aracın geçmişi hakkında her türlü bilgi yer alacaktır. Bu bilgiler doğrultusunda aracın size ileride herhangi bir maliyet çıkarıp çıkarmayacağı, sahibinin güvenilir olup olmadığı ve doğru bilgiler verilip verilmediği ortaya çıkabilmektedir. Oto ekspertiz işlemlerinin de yine teknik bağlamda oldukça bilgili olan oto ekspertizler yapılması şarttır. Günümüzde neredeyse her ilde bu hizmeti veren bir çok kurum ve kuruluş vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir