Otizmin Farkında Mısınız?

Otizmin Tarihi Nedir?

 

Nisan ayı Birleşmiş Milletler tarafından ‘Otizm Farkındalık Ayı’ ve 2 Nisan ise ‘Otizm Farkındalık Günü’ olarak kabul görüyor. 1985 yıllarında her 2500 çocuktan birinde görülen bu tanı 2001 yılında 250, 2013 yılında ise 88 çocuktan birinde görülerek aşırı şekilde yaygınlaşırken günümüzde ise 68 çocukta bir oranına kadar bir yükselme görülmektedir. Peki nedir bu otizm?

 

Otizm genelde halk arasında zihinsel yetersizlik olarak kabul edilir. Oysa otizm ne bir zihinsel yetersizlik ne de bir hiperaktivite halidir. Otizm doğuştan gelen ve genelde 3 yaş gibi fark edilen, sosyal davranışlarda ve iletişimde görülen bir tür gelişim bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Otizmli kişilerde göz teması kuramama, anlamsız gülmeler gibi belirtiler görülebilir. Bu kişiler kalabalık olan bir ortama girdiği zaman sanki orada herhangi biri yokmuş gibi davranıp yalnız kalır., takıntılı davranışlar sergiler. Her gün aynı saatte aynı şeyleri yapmak gibi. Rutinler bozulduğu zaman ise bu kişilerde öfke nöbetleri görülebilmektedir.

 

Sürekli tekrarlayan davranışlar sergilerler. Seslere ve kokulara karşı çok aşırı bir duyarlılık gösterirler. Saatin tik tak sesi, su sesi gibi sesler bu kişiler iöin aşırı bir sinir hali oluşturabilmektedir. Kimileri fiziksel temastan da hoşlanmayabilir.

 

Otizmin sebepleri ise hala tam olarak bilinemiyor. Genetik olabileceği üzerinde durulsa da hamilelik sürecinde sigara ve alkol kullanımı gibi sebeplerin de etkili olabileceği üzerinde durulmaktadır. Otizmin bilinen tek tedavisi özel bir eğitim uygulanmasıdır. Ne kadar erken fark edilirse o kadar hızlı iyileşme görülmektedir. Otizmli bir çocuk kaliteli bir eğitim ile normal gelişim gösteren bir çocuk ile birlikte aynı eğitimi alabilecek kadar iyi seviyelere gelebilmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir