Online Giyimin Kişiselleştirilmesi

Teknolojinin hızla gelişmesi, günlük yaşam seyrini, tercihleri ve beklentileri sürekli değiştirmektedir. Bu nedenle giyim yaşam eğrileri kısalmakta ve üretileni pazarlamak giderek zorlaşmaktadır. Yoğun rekabet ortamında ucuza üretmek, uygun fiyata satabilmek giderek zorlaşmaktadır. Bu nedenle farklı pazarlama stratejileri geliştirilmesi kaçınılmaz olmuştur.

Online Giyimin Kişiselleştirilmesi
Online Giyimin Kişiselleştirilmesi

Kişiye Özel Büyük Beden Giyim

Bunlardan bir tanesi de kişiye özel giysi üretim sistemidir. Kişiye özel büyük beden giyim sütyen, pijama vb. takımı üretim, sanal mağazacılık, İnternet üzerinden alışveriş, 3 boyutlu sistemler, vücut tarayıcıları gibi yeni teknolojilerle desteklenerek giyim sanayinde devrim niteliğinde gelişimlere öncülük etmektedir.

Bugün pek çok tüketicinin, vücut ölçülerinin standartlara uymamasından dolayı hazır giyim ürünlerinden faydalanamadıkları saptanmıştır. ABD’de yapılan bir araştırmada, tüketicilerin %62’si kendilerine uygun giysileri bulamadıklarını, %59’u aynı markaya ait giysilerde bile, her zaman vücuda uygunluğun sağlanamadığını, %57’si vücutlarının standart ölçülere uymadığını ve %85’i herhangi bir markayı seçmelerindeki tek nedenin kendi vücutlarına uyumu olduğunu bildirmişlerdir. Dolayısıyla, üretim yönteminin kişiye özel olacak şekilde gelişme göstereceği ve bu yönde araştırma- geliştirme faaliyetlerinin yıllarla birlikte aratacağı öngörülmüştür.
Teknolojik gelişmeler, modern kıyafet üretim sanayinin vazgeçilmezidir.

Sanayileşmenin başlangıcından bu yana, tüketicilerin taleplerini karşılamak için, üretim sanayisi çeşitli aşamalardan geçmiştir. Giyim teknolojisi el zanaatı olarak başlamıştır. Sanayileşme ile birlikte 18. Yüzyılda seri üretime doğru yol alınmıştır. Seri üretim, giderek yaygınlaşmış ve üretim adetleri yükselmiştir. Teknolojinin gelişmesi, yüksek adetlerin üretiminde büyük kolaylık sağlamıştır. Giysi üretim alanında çok sayıda otomatlar geliştirilmiştir. Ancak zaman içinde pazar doyum noktasına ulaşmıştır. Artık model çeşitliliği, kişiye özel üretimler gündeme gelmiştir.

Adet üretimler, teknolojiyle birlikte hız kazanmış ve kitlesel üretimler gerçekleşmiştir. 1955 sonrasında ürün çeşitliliği giderek artmıştır. Ancak seri ve yüksek adetlerde üretim yapılmıştır. 2000 yılı öncesinde özellikle teknolojik gelişmelerin artmasıyla ürünlerde kişiselleştirme kavramı daha çok kullanılmaya başlamıştır. Son yıllarda yaygınlaşan bu uygulama, kişilere kendilerini çok daha özel hissettirdiğinden önem taşımaktadır.

Onlinegiyim.com İle Kişiye Özel Giyim Kuşam

Ülkemiz koşulları açısından değerlendirildiğinde, kişiselleştirme ve kişiye özel üretime yönelik yeterli çalışma yapılmadığı bilinmektedir. Online Giyim sitesi, Vizyon 2023 Teknoloji Öngörüsü Projesini hazırlamış ve rapor halinde sunmuştur. Bu rapora göre tekstil ve hazır giyim sosyo-ekonomik alanda Öncelikli Teknolojik Faaliyet Konularını (ÖTFK) 6 madde halinde belirlemiştir. Konfeksiyonda teknoterzilik ve kişiye özel üretim bu maddelerin içinde yer almaktadır. Bu raporla birlikte, rekabet edilen ucuz ülkelerde üretilen sıradan ürünler yerine daha çeşitli ürünler üretilmesi yönünde gelişmeler olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir