Normal doğum ve müdahaleli doğum nedir? Aralarındaki farklar nelerdir?

Normal doğum

Normal doğum en temel tabirle rahimde bulunan kasların kişinin istememesine rağmen yani istem dışı olarak kasılması sonucu başlayan, sonrasında bebeğin anne vücudundan çıkarak dünyaya gelmesiyle sonuçların olaydır. Doğum süreci açısından ele alırsak normal doğum 40. hafta hamileliğinin dolması ile birlikte fetüsün Plasenta ve zararları ile rahim dışarısına atılmasıdır.

Hamilelik döneminde normal bir doğum olarak sonuçlarını bilmesi adına üç ana etken bulunur. Bu üç ana etken bebek, annesi ve Kemik çatısından oluşmaktadır. Bebeğin doğum sonucunda dünyaya gelebilmesinde enönemli nedenlerden olan doğumun başlayabilmesi anne ve bebek arasındaki hormonal ilişkiye bağlıdır. Hormonlar sayesinde doğum olayının Vazgeçilmez unsurlarından olan kasılmalar ortaya çıkar. Ayrıca rahim ağzında ve vajinada bulunan dokularda da yine hu hormonlar sayesinde gevşemeler olur. Bu sayede doğum kolay bir şekilde gerçekleşir.

 

Normal doğumun 3 aşaması bulunur. İlk aşamada rahim kasları kasılmaya başlar. Bu kasılmalar gittikçe şiddetlenir. Rahim ağzı belirli bir süre sonra 10 santimetre kadar açılır. 2. evreye geçildiğinde bebeğin doğum aşaması başlamış olur. İçerisinde bulunan zaman dilimi bazen birkaç dakika olurken bazı zamanlarda saatleri bulabilir. Doğum esnasında bebeğin başının görünmesi ile birlikte ilk yapılacak müdahalelerden biri burun ve hava yollarının açık tutulması olacaktır. Akabinde bebeğin göbek bağına bakılır. Göbek bağı bazı bebeklerde vücuduna dolanmaktadır. Bu yüzden kontrol edilmesi gerekir. Eğer herhangi bir aksilik yoksa her şey yolunda gidiyorsa bir müddet sonra bebek dışarı çıkar. Böylece doğum stresi biter sonrasında bebeğinizi alarak kucağınızda sevebilirsiniz. Ancak bu noktada bilinmesi gereken doğumun henüz bitmediğidir. Bitmiş olan kısım annenin üzerine düşen görevdir. Uzman Doktor bebeğin plasentasının atılmasına yardımcı olur ve kanamayı durdurur. Bebeğin bırakmış olduğu Plasenta yaklaşık 10 dakika civarında atılmış olur. Bazı zamanlarda  bu 30 dakikaya bulabilmektedir

normal doğum

Müdahaleli Doğum nedir?

 

Müdahaleli doğum yöntemi bebek ve annenin hayatını korumak adına yapılan bir uygulamadır. Bu yöntemle sancıların başlatılması ve arttırılması gibi teknikler uygulanır. Halk dilinde müdahaleli doğum yöntemi ile yapılan sancıları Suni sancı adı verilmiştir. Suni sancılar dışında Doktor tarafından yapılan dikişe uygulama ile bebeğin anneden ayrılışı kolaylaşır tüm uygulamalar müdahalede doğuma birer örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir