Melanom hastalığı nedir? Belirti ve nedenleri nelerdir?

 

 

Melonom hastalığı bir tür kötü huylu cilt kanseri çeşididir. İsmi Yunan kökenine dayanmaktadır. Melas yani koyu kelimesinden gelmektedir. Her insanın cilt katmanlarının arasında cildine renk katan ve aynı zamanda pigment üreten melanosit adında hücreler bulunmaktadır. Melanom hastalığına yakalanan kişilerde melanositler kontrolsüz şekilde değişerek büyümeye başlar.

 

Görünüm olarak derinin dışında açık veya koyu renkte ben, Kırmızı lekeler veya cildin renginden daha farklı noktalar halinde renkli yapılar oluşur.  Bazen nadir şekilde kişinin bağırsaklarında göz kısımlarında ya da vücudun farklı yerlerinde de görülebilmektedir. Ancak bu durumla sıklıkla karşılmaz. Hastalığın görülme sıklığı renkli gözlü veya açık tenli kişilerde daha fazladır. Kadınlarda bacak kısımlarında erkeklerde ise daha çok sırt bölümlerinde meydana gelir. Bazı kişilerde hastalığa yakalanma riski diğerlerinden daha fazladır.  Bu risk grubundaki kişiler açık tenli, Vücudunda ya da Aile üyelerinde normalden çok fazla ben, Cilt üzerinde leke ya da pankreas kanserine yakalanmış birileri varsa bu kişilerde hastalık riski daha fazladır. Hastalığa yakalanma belirtileri izlendiğinde ten renginde açıklık ya da ailede yatkınlık gözlemlenmiştir. Bununla beraber kozmetik ürünler, Güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, Solaryum gibi nedenler de hastalığı tetiklemektedir.

Melanom hastalığı kan yoluyla hızlı bir şekilde yayılabilen bir rahatsızlıktır. Pek çok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis önemlidir. Erken teşhis sayesinde hastalığın ilerleyen seyrini durdurmak mümkündür.. Bu yüzden risk grubu içerisinde yer alan kişilerin belirli dönemler arasında kendilerini sağlıklı isteseler dahi kontrolden geçmelerinde fayda vardır. Kişinin kontrolü Doktor sayesinde sağlanabileceği gibi kendisini izleyerek de bu işlemi bir açıdan gerçekleştirebilir. Böyle kişiler vücutlarını dikkatli şekilde takip ederek benlerinde büyüme veya küçülmeler de, yer değişikliklerinde, benlerinde gerçekleşen kabuklanmalar da , renk değişikliklerinde ya da vücudunun herhangi bir yerinde değişik lekelerin oluşması durumunda derhal doktora gitmelidir

 

Melanom hastalığı kesin teşhisi nasıl yapılır?

 

Hastalığın kesin teşhisi için şüphelenilen bölgeden biyopsi alınması gereklidir. Bazı kişiler vücudundan parçalandığında hastaları ilerleyeceğini düşünmektedir. Ancak bu son derece yanlış bir düşünce olarak bilinmelidir. Aynı şekilde kişinin benlerin aldırılması hastalık riskini düşürmez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir