Makyaj Nasıl Yapılır?

Kadınların vazgeçemediği bir tutku olan makyaj kıyafet ve aksesuar seçimini tamamlayıcı olup kıyafet seçiminde olduğu gibi birtakım incelikler gerektirir. Doğru teknikle yapılmayan makyaj bırakın güzel olmayı var olan güzelliği bile gölgeleyebilir. Oysa makyajda amaç var olan güzelliğin ortaya çıkarılmasıdır.

makyaj

Bol Su, Nemlendirici ve Uyku

 

Cildin doğal ışıltısını kaybetmemesi bol su içmeyi gerektirir. Yorgunluk, uykusuzluk cildi etkileyeceğinden geç yatma alışkanlığından kurtulmak, yeterli sürede uyuyabilmek önemlidir. Uygulanan makyajın iyi görünmesinin, güzelliği ortaya çıkarmasının ilk şartı bol su içilmesi, uykunun alınmasıyla ve arınmış cilde uygulanan doğru nemlendirici ile cildin sağlıklı olmasının sağlanmasıdır.

 

Fondöten İle Kusurları Kapatmak Mümkün

 

Fondöten makyajın temelini oluşturur. Fondöten renginin doğru tespit edilebilmesi için yüz, boyun ve dekolte bölgesindeki renk kontrastlarının farkına varılmalıdır. Bunun için aydınlık ve doğal ışığın olduğu bir ortamda cilt incelenmelidir. Cilt üzerinde kolayca yok olabilen renk tonu en doğru renktir. Fondötenin yüzden dekolte bölgesine kadar dengeli, eşit dağıtılması için aplikatör seçimine dikkat edilmelidir. Likit fondötenler için sünger aplikatörler pudra formdaki fondötenler için ise tombul fırçalar kullanılmalıdır.

 

Pudra Kullanımı

 

Yağlı ve karma ciltler için çok ince yapılı bir pudra kullanılması ciltte yapılan işlemlerin sabitlenmesini sağlar. Kuru bir cilt yapısı var ise pudradan uzak durularak krem aydınlatıcı ve krem allık benzeri su bazlı ürünler kullanılarak cildin canlı görünmesi sağlanabilir.

 

Göz Makyajı

 

Göz kapakları düşük ise eyeliner kullanmak doğru olmaz. Göz rengi açık ise kahve tonları, koyu renk ise siyah kullanması istenilen etkiyi yaratmak için doğru olacaktır. Mavi göz renginde kahve, siyah, gümüş, yeşil, menekşe moru, yeşil eyeliner kullanılması çok hoş görüntü yaratır. Sünger uçlu fırçalar göz kapağının büyüklüğüne göre seçilerek farın yayılması sağlanmalıdır. Göz çevresinin temizle suyu ile temizlenerek hafif bir göz kremi uygulamasından sonra far uygulanması göz makyajının daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Farların hafif nemli bir fırçayla uygulanması farın renginin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Fırçayı nemlendirmek fırçanın alkolsüz ıslak mendile değdirilmesiyle mümkün olabilir. Kirpik diplerine çekilen göz kaleminin etkili olabilmesi için, kirpik diplerinin iç kısmındaki nem bir kulak temizleme çubuğu yardımıyla temizlenmeli ve suya dayanlıklı kalemler tercih edilmelidir.

 

Dudak Makyajı

makyaj

Ruj sürmeden önce dudaklardaki kuraklıktan kaynaklanan derilerin dökülmesi sağlanmalı, özellikle sabitlenmesi zor olan mat rujlar için peeling ve nemlendirme işlemi önemlidir. Mat ruj kullanımında dudak kalemi ile hatların belirlenmesinde fayda vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir