Loglama Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Loglama, aslına bakıldığında bir tür izleme olarak da nitelendirilebilmektedir. Bu sistem sayesinde olası kötü saldırıların nereden geldiği ve ne zaman başladığını tespit etmek mümkündür. Günümüzde bir çok sosyal tesis alanında ücretsiz wifi hizmeti verildiği görülmektedir. Ancak internet dağıtımının yoğun olduğu alanlarda güvenlik önemlerinin alınması şarttır. Aksi takdirde siber saldırılara maruz kalmak kaçınılmaz hale gelecektir. Peki güvenli internet erişimi için neler yapılması gerekiyor? Güvenli internet nedir? Güvenli internet, siber saldırılarının bulunmadığı insanların kişisel verilerinin korunması için bir tür önemlerin alındığı sistem olarak tanımlanabilir. Güvenilir bir ağ oluşturmak için hotspot çözümleri konusunda uzmanlaşmış kişiler ile iletişime geçilmesi şarttır. Aynı zamanda firewall güvenlik duvarının oluşturulması da önemli bir faktör olarak bilinir.

Firewall çözümleri uzmanlarından destek olarak, iyi bir güvenli duvarı oluşturmak mümkündür. Ancak bazı durumlarda yine güvenlik açıklarının oluşması muhtemeldir. Bu tür açıkların oluşmasının altında yatan temel neden ise şüphesiz ki kişilerin işin uzmanı olmamasından kaynaklanır. Çünkü firewall güvenlik duvarının aktif edilmesi sanıldığı kadar da kolay bir işlem değildir. Firewall konusunda kendini geliştirmiş, sistemi bilen ve iyi tanıyan uzmanların yardımı ile oluşturulan güvenlik duvarları, internet erişiminde güvenli bir ortam yaratmak için son derece yeterli olacaktır. İnternet teknolojisi söz konusu olduğunda sadece bir güvenlik duvarı oluşturmak elbette ki yeterli değildir. Bu tür işlemlere ek olarak ise, loglama sisteminin kurulması da şarttır.

Loglama bilindiği gibi; internet üzerinde yapılan bir çeşit izleme yöntemi olarak bilinir. Logların detaylı bir şekilde toplanarak birleştirilmesi, bir yandan da olduğu gibi saklanması, yapılan analizler ve de sunumlar sonucunda siber saldırıların zamanında tespit edilerek, yok edilmesi mümkündür. Bu yöntem sayesinde adli merciler aracılığı ile de siber saldırılarla mücadele etmek kaçınılmazdır. Kısaca tanımlamak gerekirse log izleme sayesinde saldırıları önceden tespit ederek, müdahale etmek mümkündür denilebilir. Bu da internet ortamını insanlar için daha güvenilir hale getirmek ile eş değer bir durum olarak kendisini gösterecektir. İnternet ortamının güvenilir olmasıyla birlikte, insanların mağdur olmasının da önüne bir tür engel konmuş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir