Lizay pırlanta farkı

 

Geçmişten günümüze kullanılan gösteriş, güç ve tılsım özelliklerinin olduğuna inanılan küpe erkekler ve kadınlar arasında kullanılan bir aksesuardı. İlk olarak Mısır medeniyetlerinde rastlanılmıştır. Daha sonra Babil ve Asya medeniyetleri. Babil ve Asya medeniyetler döneminde erkekler arasında rütbeyi temsil edermiş. Kadınlar erkeklerden sonra kullanmışlar. Orta çağa kadar gösterişin ve ihtişamın göstergesi küpe orta çağda fazla rağbet görmemiş. Rönesans la birlikte tekrar gündeme gelmiş.

Günümüze geldiğimizde teknolojinin gelişmesi ile birlikte delici ve şekillendirici aletlerin üretimi, özgün görsel sanatlar ve bilinçlenme eklenerek çeşitlendirilen küpeler kadınların vazgeçilmez aksesuarları halini almıştır. Takı tutkunları küpeler arasında gösteriş ve zerafet timsali pırlantayı ilk sıraya koymuşlardır. Pırlanta en değerli taş olarak bilinen elmasın  aşındırma işlemiyle kesilip parlatılmasına  denilir. Pırlanta tarzı yansıtır ve tarz anlamında çeşitlendirilir ve isim alır bunlardan biri pırlanta  tektaş küpedir. Yerin metrelerce altında yüksek ısı ve bu ısıya eşlik eden basıçla birlikte oluşan elmasın özel yöntemler ile kesilmesi sonucu oluşan tektaş, küpe, pırlanta ve frklı modeller ilk oLarak Venediktre değenlernmiş, ilerleyen dönemlerde ise Amsterdam ve Lizbon gibi şehirlerde kabul görmüştür.

KÜPE şıklık stil ve tarz anlamında ön plana çıkan ve kullanılan bir aksesuardır. Şıklığı, stili, kombini tamamlama yanı sıra kişiliğimizi, tarzımızı ve ruh halimizi yansıtır. Sade bir şıklık arayanlar tektaş pırlanta küpeyi tercih etmelidir. Pırlantanın eşsiz şıklığı ve güzelliğinin yanında tektaşın sadeliği ile tarzımızı ortaya çıkarabiliriz. diğer tektaş yüzük ve tektaş kolye ile takımı tamamlayıp şık görünüme sahip olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir