Kişisel Gelişimin İnsan Hayatı İçin Önemi

 

Her insan; doğumundan, yaşamının son bulduğu güne kadar kendisini tanımak, eksikliklerini girmek ve kişisel gelişimlerini tamamlamak ister. Öyle ki ne istendiğine karar vermek, hayat belirli bir zaman diliminde ilerlerken hedefler belirlemek, ulaşılması istenilen hedefler doğrultusunda çalışmalar yapmak, diğer insanlarla kendimizi kıyaslamadan öz eleştiri yöntemiyle eksikliklerin farkına varmak ve bunları gidermek için çeşitli adımlar atar. Bu adımlar sayesinde insanların bilgi klavuzu daha da büyümekte ve geliştirilmektedir. Hayatta başarılı olabilmek için gerekli olan ilk şey kararlı olmaktır. Herkesin hayatında başarısız olduğu bir an vardır. Sonuç başarısızlık olsa dahi asla vazgeçmemek gerekir. Kendisinden emin adımlarla ilerleyen insanlar, her daim büyük başarılara imza atmıştır. Ancak bunun için ilk olarak kişilerin kendilerini iyi yetiştirmesi, anne ve babaların da kişisel gelişim konularına özen göstermesi gerekmektedir.

İnsanın her konuda kendisini yeterli bulması, yeterli seviyeye getirmesi için ilk eğitim aile içinde başlar. Her anne ve baba çocuklarına kişisel gelişim konusunda yardımcı olmalı ve onlara gerekli özgüven aşılamalıdır. Peki özgüven nedir? Özgüven aslına bakıldığında tam manasıyla kişisel benlik ile alakalı bir konudur. Özgüven sahibi olan kişiler ne olduğunu ve ne olmak istediğini çok iyi bilen kişilerdir. Bu nedenle kişisel özelliklerini bu yönde geliştiren insanların kendilerine olan saygısı ve güveni nedeniyle hemen hemen her konuda başarıya ulaştıklarını gözlemlemek de mümkün olacaktır.

Başarı yakalamanın bir diğer yöntemi de kişisel gelişim süreci boyunca motivasyon sağlamaktadır. Motivasyonu yüksek olan bireylerin toplum içerisinde bir adım daha önde olduğu görülmektedir. Çünkü onlar hem çok iyi bir dinleyicidir hem de çok iyi konuşmacıdırlar. Bu nedenle anne ve babaların da kişisel gelişim süreci boyunca çocuklarına motivasyon sözleri sarf ederek, özgüvenlerinin yerine gelmesini sağlamalıdır. Özgüveni ve motivasyonu güçlü olan her insanın toplum içinde, işinde ve aile hayatında çok başarılı, refah seviyesi yüksek ve de ayakları yere sağlam basan insanlar oldukları görülmektedir. Kişisel gelişim çok önemlidir. Bu konuda eksik olduğunu düşünen insanlar işe ilk olarak kişisel gelişim kitapları okuyarak başlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir