Kış Lastikleri 4 Mevsim Kullanılır Mı?

 

Kış lastikleri araç sahipleri için en önemli gereksinimlerden biri olarak bilinmektedir. Ancak çok yüksek fiyatlarla satın alınan bu ürünlerin, ne kadar süre boyunca kullanıldığı da oldukça merak konusu olmuştur. Çünkü her kış lastiğinin kendisine göre belirli kalite standartları bulunur. Kimlerini ortalama olarak 2 yıl boyunca kullanırken, kimilerini 5 yıl boyunca da kullanmak mümkündür. Fakat bu süre genel olarak 5 yıl ile sınırlandırılmıştır. Genel olarak bu süreyi geçen lastiklerde belirli bir işlevsellik kaybı yaşanabilmektedir.  Özellikle de çok ağır kış koşullarında kullanım sağlanmışsa böyle durumlarda kış lastiklerinizi bazı zaman dilimlerinde değiştirmek şart olacaktır. Peki kış lastiklerini 4 mevsim boyunca kullanmak mümkün mü?  Kış lastiği fiyatları ne kadar?

Kış lastikleri yılın 12 ayı boyunca kullanılmaz. Bunun nedeni ise yaz aylarında yapılan fren testlerinde açıkça ortaya konulmuştur. Öyle ki yaz aylarında kış lastikleri ile yaz aylarında fren yapabilmek için daha uzun mesafe gerekir. Fakat yaz aylarında kullanılan yaz lastikleri için durum biraz daha farklıdır. Çünkü bu mevsimlerde yaz lastiklerinin sert yapısı yoktur. Bu da daha kısa mesafede fren yapma imkanı elde edilmesine olanak sağlar. Bu nedenle yaz aylarında yaz lastiklerinin kullanılması daha çok güvenilirlik sağlarken, kış aylarında da kış lastiklerinin kullanılması güvenlik açısından oldukça önemli olacaktır. Kış lastik fiyatları da zaten genellikle sezon başlarında ve sezon sonunda düşüş gösterir.

Kış lastiği sahibi olmak isteyenlerin uygun fiyatlı ürün satın alabilmek için mutlaka indirim günlerini takip ediyor olması şarttır. Aksi takdirde çok yüksek bir rakamın ortaya çıkması da kaçınılmaz olacaktır. Kış lastiklerini 4 mevsim boyunca kullanmak yerine, her sezon lastik değişimi yapmak aracın sürüş konforu açısından da son derece önemlidir. Aracınızdan beklediğiniz sürüş performansını almak istiyorsanız mutlaka, sezonluk olarak lastiklerinizi değiştirmelisiniz. Yaz lastiği bilindiği gibi kış lastiklerine göre çok daha spor yapılıdır. Bu nedenle de yazın sıcak olan yollarda daha yüksek seviyede yola tutunma gücü gösterirler. Güvenlik açısından da mevsim koşullarına göre lastik kullanımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir