Karın Ağrısı Neden Meydana Gelir?

 

 

Vücutta göğüs bölgesi ile kasıklar arasındaki bölgede hissedilen ağrı karın ağrısıdır. Karın bölgesinde çeşitli organlar bulunur ve sorunların belirtisi genellikle karın ağrısı olarak kendini gösterir. Fakat karın ağrısını sadece organlarla ilişkilendirmek de doğru değildir. Ağrının sebebini anlamak için ağrının yerini saptamak önemlidir. Karın bölgesini dört farklı bölüme ayırabiliriz. Sol üst ve alt, sağ üst ve alt bölgeleri ağrının yerini tespit etmede önemli olmaktadır. Ağrıyan bölgedeki organlar ağrının sebebi olabilir. Karaciğerle ilgili ağrılar karnın sağ üst bölgesinde hissedilirken, apandiste bağlı ağrılar sağ alt kısımda hissedilebilir. Hastanın ağrının yerini tarif etmesi, belirtilerle ve gerçekleştiği zamanla birlikte teşhis konulması kolaylaştıracaktır.

Karın Ağrısı Neden Kaynaklanır?

Karın ağrısının pek çok nedeni olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, şiddetli adet sancıları, endometriozis, pelvik iltihabi hastalık, dış gebelik, yumurtalık kistleri gibi nedenlere bağlı olarak karın ağrısı oluşabilir. Ağrı çok şiddetli ise acil durum olduğunu anlayabilirsiniz. Ağrının kişide soğuk terlemeye neden olması, istifra ettirmesi, vücudun hareketi sonucunda dayanılmaz hale gelmesi, ağrı kürtaj sonrası ya da herhangi bir tedavi sonrasındaki iki gün içerisinde oluştuysa, göğse ve sırta doğru yayılma gösteriyorsa acilen doktora başvurulması gereklidir.

Karın bölgesinin farklı kısımlarındaki ağrılar, o bölgede bulunan organlarda meydana gelen rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Bağırsaklarda yada midede oluşan bozukluklar, böbrek taşı, üreme organların oluşan rahatsızlıklar, şeker kaynaklı hastalıklar, böbrek üstü bezinde meydana gelen hastalıklar, bayanlar açısından adetin oluşturduğu sancılar, bir takım kan hastalıkları, morfin yada kurşun türünde maddeler ile oluşan zehirlenmeler ve de zona türünden hastalıklar insanlarda karın ağrıları oluşturabilmektedir. Ağrıların kaynağı sadece karın boşluğunda bulunan organlar olmayabilir.  Bunlar dışında akciğerde görülen iltihaplanmalar, kalp krizleri ya da kaburga kırıkları yine karın ağrısı oluşturabilir.

Karın ağrısına sebebiyet vermemek için;

 

  •  Yağlı yiyecekler tüketmemek
  • Bol miktarda su içmek
  • Az fakat sık sık yemek
  • Egzersiz yapmak
  • Dengeli beslenin, lifli besinler tüketin
  • Gaz yapan yiyecek, içeceklerden uzak durun.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir