İnstagram Reklam Türleri

 

İnstagram 5 Ekim 2010 tarihinde kurulmuş ve o yıllarda sadece İOS işletim sisteminde ücretsiz olarak fotoğraf düzenleme ve paylaşım yapmayı hedefleyen küçük çaplı bir uygulamaydı. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan bu platformun Facebook tarafından satın alınmasıyla birlikte kısa sürede büyümesi de kaçınılmaz hale gelmiştir. İnstagram’ın bu denli çok sevilmesinin temel nedeni ise toplamda 11 fotoğraf filtresini kullanarak çekilen fotoğrafları daha güzel hale getirmesidir. Buna ek olarak ise insanların İnstagram üzerinden paylaştıkları fotoğraflar diğer ağlarda da anlık olarak, pratik ve hızlı bir şekilde paylaşılabilmektedir. Peki son zamanlarda çok büyük bir kitlenin de ilgisini çeken İnstagram reklamları almak ya da reklam vermek için hangi adımları izlemek gerekiyor? Sosyal medya ağlarında reklam politikası nasıl yürütülüyor? Merak edenler için işte en önemli detaylar…

Bilindiği gibi kısa bir süreç içerisinde geniş kitleler tarafından kullanılan ve önerilen İnstagram’ın günümüzde 1 milyon kullanıcı barajına ulaşması, e ticaret yapanların daha yakından ilgisini çekmesine neden olmuştur. Ülkemizde sadece işletme hesapları kullanarak çeşitli ürünlerin satışını gerçekleştiren firmaların çok fazla sayıda olduğunu söylemek kaçınılmaz olacaktır. Kullanıcı kitle ise İnstagram gibi büyük bir sosyal medya ağını; ilgilendikleri kişilerin paylaşımları ve de fotoğraflarını keşfetmek adına takip isteği göndermektedir. İşletme hesapları da ne kadar kaliteli ve özgün içerik üretimi yaparsa, daha büyük kitlelere ulaşmaları da o denli mümkün hale gelecektir.

Hemen her gün 400 milyonu aşan bir kitle İnstagram’a katılırken, her ay 600 milyonu aşkın kişi de uygulamadaki aktifliklerine kesintisiz olarak devam ederler. Günlük olarak bir hesap yapıldığında yüzde altmış oranında bir kitlenin her gün yeni bir ürün keşfi yaptığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda yüzde yetmiş beş oranındaki bir kitle de İnstagram gönderilenden ilham alarak çeşitli ticari alanlarda faaliyet göstermeye başlamışlardır. Yapılan araştırmaların büyük bir kısmı da net olarak göstermiştir ki, insanlar zamanlarının en önemli ve en büyük kısmını İnstagram ve de Facebook gibi büyük sosyal medya ağlarında geçirmektedirler. İyi bir hesap oluşturmak için İnstagram reklam türlerini bilmek şarttır. Güvenilir bir işletme hesabı nasıl açılır diye merak ediyorsanız sizler de aşağıdaki adımları izlemeyi ihmal etmemelisiniz.

İşletmenizi Güçlü Hale Getirin!

Eğer bir işletme hesabı üzerinden verdiğiniz hizmet kalitesini en üst seviyeye taşımayı başarmışsanız, kısa süre içerisinde milyonlara hitap etme ihtimaliniz de o kadar artacaktır. Öyle ki bir firmanın kurumsal ya da marka bilinirliğini artırmak ya da buna benzer bir yöntemle müşteri sayısını artırmak için bazı profesyonel işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. En yüksek etkileşim oranına sahip hedef kitle genel olarak belirli bir zaman dilimini geçirerek elde edilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki İnstagram üzerinde ne kadar çok zaman geçirirseniz ve ne kadar çok aktif olursanız, edineceğiniz bilgi ve de deneyimler de o kadar artacaktır. İnstagram’a dair bilgi ve de deneyimlerinizi geliştirdikten sonra ise işletmeniz için bir şeyler yapmalısınız. İşletmeniz ne kadar güçlü ise o kadar çok üye sayısı elde edersiniz. Bu da İnstagram reklam gelirlerini artıran önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar.

Reklam Alın ve Reklam Verin

 

İnstagram reklam alıp verme işlemi belli bir süreci aştıktan sonra gerçekleştirilmelidir. Bilindiği gibi geçtiğimiz senelerde Facebook reklamları çok popülerdi. Bu popüler aplikasyonun olanaklarından faydalanan insanlar büyük miktardaki paraları kazanmayı başarmışlardır. Günümüzde ise insanların en çok kullandığı sosyal medya ağı İnstagram olmuştur. Hem İnstagram hem de Facebook aynı kişiye ait olup, sürekli güncellenen bir platform olarak bilinirler. Aynı zamanda da güçlü reklam araçlarını kullanırlar. Bu sayede de işletme kampanyalarının gerek kurulumu gerek yayını ve gerekse de takibi Facebook’ta reklamlarında olduğu gibi kişilerce kontrol altına alınabilecektir. Böylece aylık, haftalık ya da belirli zaman aralıklarında hedef kitleniz ile ne kadar bir etkileşim kurduğunuzu da tespit etmeniz kaçınılmaz hale gelecektir.

Hedef Kitlenizi Belirleyin ve Takipçilerinizi Önemseyin

İnstagram reklamlarından para kazanmak için bazı kriterleri baz alarak çalışma yapmak gerekmektedir. Öyle ki bu mecraların hassas hedefleme seçeneklerini kullanarak, erişmek istenilen hedef kitlelere çok daha kısa süre içerisinde ulaşmanız kaçınılmaz hale gelecektir. Hedef kitle belirlemede genel olarak bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunlardan ilk ve en önemlisi konum sorunsalıdır. Gerek hedef kitlesini daraltmak gerekse de yapılan çalışmaları daha kaliteli hale getirmek için insanları bölge, şehir ya da ülke gibi belirli konumlara göre ayırarak hedeflemeyi denemelisiniz. İnstagram hesabını güçlendirerek reklam gelirleri elde etmek için dikkat edilmesi gereken ikinci önemli nokta ise demografik bilgilerdir. Yani satışını gerçekleştirmiş olduğunuz ürünleri belirli bir yaşa hitaben ya da belirli bir cinsiyet ya da dile hitaben satışa sunmanız da fayda olacaktır. Hedef kitle oluştururken arama yapılacak olan alanı daraltma daha büyük başarılara imza atılmasını sağlayacak önemli bir faktör olacaktır.

Elbette ki hedef kitle belirlerken kullanıcıların ilgi alanlarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Onların ne tür reklamlara tıkladıkları, hangi hesapları takip ettikleri gibi noktalara dikkat ederek hedef kitlenize daha kısa süre içerisinde ulaşabileceksiniz. Aynı zamanda özel hedef kitle için kafanızda adımlarını izleyebileceğiniz bir plan oluşturmanız gerekir. Kurumlar genellikle tanıdıkları müşterilerine e posta adresleri üzerinden ya da telefon numaraları üzerinden erişerek reklam yapabilmektedirler.

İnstagram Reklam Türlerinden Hangisinin Size Uygun Olduğunu Belirleyin

 

İnstagram reklamları 4 farklı türdedir. Bunlar fotoğraf, video, dönen ve de hikâye reklamları şeklindedir. İnstagram günümüzde çok büyük bir kitleye hitap etmeyi başarmış sevilen bir mecra olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletmecilerin büyük bir kısmı buradaki aktiflikten faydalanarak gerek reklamlar aracılığı ile gerekse de kendi ürünlerinin satışını gerçekleştirerek para kazanmayı amaçlarlar. İnstagram reklam türlerini en iyi şekilde bilmek hangi reklam türüne gereksinim duyacağınızı da önceden kestirmek anlamına gelir. Genel olarak daha küçük bir hedef kitleye hitap etmek amaçlanıyorsa fotoğraf reklamlarının kullanılması önerilmektedir.  Fotoğraf reklamları olabildiğince sade, basit ve de göz alıcı şekillerde tasarlanabilmektedir. Bu tamamen kişinin kendisini nasıl anlatmak ve nasıl sunmak istediğine göre değişen bir durum olacaktır.

İkinci İnstagram reklam türlerinden biri olarak bilinen video reklamlarında ise sürükleyici görsel kalitesine önem verilmesi gerekir. Hem görüntü hem ses hem de hareket gücünü birlikte kullanarak kısa zamanda büyük bir kitlenin ilgisini çekebilirsiniz. Aynı zamanda 60 saniyelik oluşturabileceğiniz videoları yatay ya da kare formatta paylaşılabilmektedir. Üçüncü bir reklam türü olan dönen reklamlar ise; kullanıcıların kaydırarak tek bir reklamda birden fazla fotoğraf ya da video görebileceği formattadırlar. Bu reklam türü günümüzde en çok kullanılan tekniktir. Bazı durumlarda ise hedef kitleye ulaşımda ekstra bir katkı yaratabilmek için İnstagram hikayelerinde reklam paylaşımı yapılmaktadır. Günümüzde 100 bini aşkın insan düzenli olarak hikayeleri takip etmektedirler. 618media.com aracılığı İnstagram reklam türleri hakkında daha detaylı bilgi almak mümkün olacaktır. Böylece işletmelerin kazançlarının da artırılması kaçınılmaz hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir