İlişkiyi Sabote Eden Şeyler

ayrılık

Bir çok kişi hayatları yolunda giderken, biranda tepe taklak olan hayallerinin pençesinden kurtulamazlar. Bu durum ilişki durumundan tutun para, ticaret, kariyer konularında da gerçekleşmektedir. Belki daha önce duymadığınız bir durumu yaşıyorsunuz. Kendi kendinizi sabote etme. Belki size ilk duyduğunuzda saçma gelecek neden hayallerimi süsleyen ideal bir sevgili bulmuşken bu durumu berbat bir hale getireyim hatta acı çekeyim diyorsunuz. Haklısınız ama insan beyninin işleyişi bizim mantık çerçevemize göre hareket etmiyor maalesef.
İnsanların hayatlarına yön veren iki önemli olay vardır birincisi inançları ikincisi ise korkularıdır. İlişkilerinizde bu duyguların sizleri nasıl sabote ettiğine gelirsek bilinçaltı beyinden farklı çalışmakta ve bir tür hart disk gibi devamlı kayıt etmektedir. Çocukluktan itibaren yapılan bu kayıtlar inançlarınızı oluşturarak savunma mekanizmanızı oluşturmakta ve inançlarınızı olduğu kadar korkularınızı da gerçekleştirmek için tüm imkanları seferber etmektedir.

İyi başlayan bir ilişkinin biranda tepe taklak olması, hak etmeyen insanlara fazla değer verip hak eden birine ise parmağınızı bile kıpırdatmayışınız, ortada hiç bir şey yokken felaket tellallığı yapıp kendi kendinize senaryolar yazdığınız, en çok korktuğunuz şiddet veya ihanetle karşılaştığınız kişiler ve olaylar oldu mu? En çok kızdığınız babanızın huyunu sevdiğiniz kişide daha beteriyle karşılaştınız mı? Annenize bakıp asla yapmama dediğiniz hataları yaptınız mı? Bu gibi durumları çoğaltmak mümkün.

İşte yapmam etmem dediğiniz bir çok şeyi hayatınızda yaşar konuşur ve gerçekleştirirken aslında kendi kendinizi sabote ediyorsunuz. Geçmişte yaşadıklarınız, gördükleriniz ile belki mutluluğu hak etmediğinizi düşünüyorsunuz, oda beni terk ederse, aldatırsa, vurursa diye korkuyorsunuz ve karşınıza çıkan iyi şeyleri de yaşamadan bitiriyorsunuz ve bu yaptıklarınızı neden ve nasıl yaptığınızın farkında olmuyorsunuz. Eğer buna benzer olaylar başınıza geldiyse yol yakınken tedbir almanız ve kendinizle yüzleşmeniz gerek. Eğer gerektiği kadar kendinizi önemsemez sevmez ve güvenmezseniz hayatta size pek iç açıcı davranmaz çünkü bakış açınızı değiştirmezseniz hayatınız bir tekrardan ibaret olmaya devam eder.

Hayatta ne yaşamış olursanız olun önce içinize yönelip kendinizi tanıyın ve kurban olmayı bırakın. Bunun içinde korkularınızla nasıl yüzleşmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olurken hayatı ıskalamayın ve herkesi bir kefeye koymayı ve genelleme yapmayı da bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir