İdrar Tahlili Nasıl Yapılır?

 

İdrar tahlilleri günümüzde hem hastanelerde hem de sağlık ocaklarında yapılan işlemlerden biri haline gelmiştir. Herhangi bir sağlık şikâyetiyle birlikte, tıp dallarından herhangi birine başvuran kişilerin sağlık sorunlarını tespit etmek için idrar tahlili ya da kan tahlili yapılabilmektedir. Bu tür işlemlerin özel hastanelerde yapılması mümkün iken, devlete bağlı olan tüm hastaneler ve de üniversite hastanelerinde de yapılması mümkündür. İdrar tahlili işlemleri ancak doktorun talep etmesiyle birlikte yapılır. Peki, idrar tahlili yaptırmak için neler yapılması gerekiyor? İdrar tahlili nedir ve nasıl yapılır? Öncelikle yapılan tahlil işlemlerinin vücudun asit ve baz dengesini ortaya çıkarmak ve de buna bağlı olarak oluşan sağlık sorunlarını ortaya çıkarmak amacıyla yapıldığı bilinmektedir.

idrar

İdrar testinin yapılabilmek için gereksinim duyulan ilk madde numune kabı olacaktır. Yapılan test sayesinde idrar özellikleri tespiti yapılır. Testin doğru ve steril olması açısından kişilerin, idrar örneği vermeden hemen önce ellerini iyice yıkamasında fayda olacaktır. Sonrasında ise genital bölgedeki bakterilerin idrara bulaşmaması açısından, genital bölgenizi temiz bir bez ya da peçete ile temizlemeniz şarttır. Akabinde ise idrar testinin başarı ile uygulanabilmesi için idrar numune kabına idrar örneği doldurmalısınız. Bu esnada gereken ölçüde idrar verilmesi gerekebilir. Bir sonraki aşamada ise idrar numunesinin hazır hale getirilmesi, sonrasında da genital bölgenin yeniden silinerek steril hale getirilmesi şarttır. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte, idrarınızı test yapacak laboratuarlara teslim etmeniz yeterli olacaktır.

İdrar tahlili sonuçları genellikle direk olarak doktorların bilgisayarlarına gönderilmektedir. Fakat bazı durumlarda idrar sonuçlarınızın çıktısını ya kendi doktorunuzdan ya da ilgili laboratuardan talep etmeniz mümkün olacaktır. Bir başka hastalık için, tıbbın herhangi bir başka koluna başvurduğunuzda idrar tahlili sonuçlarının üzerinden çok fazla zaman geçmemiş ise test sonuçlarını yeniden kullanabilirsiniz. Ancak testin üzerinden 1 hafta gibi uzun bir süre geçmişse, idrar testini yeniden yaptırmanızda fayda olacaktır. Bazı durumlarda ise idrarda kan eritrosit görülebilmektedir. İdrarda kan görülmesi çok ciddi hastalıkların belirtisi olabildiğinden, kişilerin mutlaka tedavi süreçlerini tamamlamaları gerekir. Aynı zamanda doktorların önermiş olduğu ilaçların kullanımının da aksatılmadan yapılması şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir