Hiperaktif bozukluk nedir? Nasıl ortaya çıkar?

 

 

Toplumumuz içerisinde çocuk anne ya da ebeveyn ile öğretmen arasındaki ilişkilerin yeterince gelişmemesininden dolayı meydana gelen her davranış bozukluğu hiperaktif olarak adlandırıldığından dolayı ortada yanlış bir düşünce dolaşmaktadır. Çevrede görülen her hareketli ya da aktivitesi fazla çocuğa bu teşhis konulmaya çalışılmakta. Ancak yapılan davranış son derece sakıncalı ve yanlıştır.

 

Hiperaktif bozukluğun en sık görülen belirtileri arasında enerjideki aşırılık, dikkatte meydana gelen dağınıklıklar, memnun olamama, bir yerde uzun süre sabit olarak kalamama gösterilebilir. Hiperaktif bozukluk uzun bir zaman içerisinde devam edebilen, devam etmesinin yanında ilerleyen zamanlarda tekrar nüks edebilen ve çocuklarda görülen bir durumdur. Rahatsızlığın belirtileri anne karnında bile gözlenebilmektedir. Belirtilerin ortaya çıkmaması için dengeli ve sabırlı bir ailevi ilişki bu rahatsızlıkta gereklidir. Ayrıca çocuğun İlerleyen dönemlerde farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması ve sosyal hayatının bu durumdan etkilenmemesi için erken teşhis son derece önemlidir.

 

Hiperaktif rahatsızlığı olan çocuklara karşı davranışlarımız nasıl olmalıdır?

 

Ailenin rolü hiperaktif rahatsızlık gözlenen çocuklarda son derece önem arz eden bir konumdadır. Normalde yaramaz çocuklara karşı nasıl sabırlı davranıla biliyorsa, hiper aktivite bozukluğu olan çocuklara karşı gösterilen bu sabırdan fazlası sergilemelidir. Sabır ve ılımlı yaklaşım bu hastalığa karşı yapılabilecek en büyük tedavilerden biridir. Yapılan bu doğru yaklaşımın ardından uzmanlarca hazırlanan ve planlı bir şekilde uygulanması gereken raporlar gerekmektedir. Sosyal hayatta çocuğun başarılı olabilmesi için ilgi duyduğu bir spora doğru yönlendirilmesi onun faydasına olacaktır. Spor sayesinde vücut içerisinde bulunan fazla enerjinin sağlıklı bir şekilde atılması gerçekleşecektir. Rahatsızlığı olan çocuğa spor yaptırmak uygulanabilecek en etkin tedavi yöntemlerinden biridir.

 

Bununla birlikte aktivite bozukluğu bulunan çocuğun özel bir yapısı olduğu ebeveynlerce kabul edilmelidir. Çocuğun meydana getirmiş olduğu olumsuz davranışlara karşı tehdit ve şiddet içeren karşılıklar vermek davranışlarını dizginlemek yerine daha da arttırmasına neden olacaktır. Bu konuda anne ve babanın okuldaki öğretmenleri ile iletişime geçerek doğru bir şekilde bilgilendirilmesi ve çocuğa karşı sağlıklı açıdan yaklaşması son derece faydalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir