HER 8 ÇOCUKTAN BİRİNDE ASTIM GÖRÜLÜYOR

 

 

Dünya üstünde üç yüz milyon kişi astım hastası olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de ise bu rakam her on iki yetişkinden birinin astım rahatsızlığına yakalandığı görülmektedir. Bu rakam, çocuklar üstünde daha da aşağılardadır. Her yedi çocuktan bir tanesinde astım rahatsızlığı bulunmaktadır.

 

Çocuklarda Astım

 

Astım hastası olan çocuklarda, akciğerler içindeki hava yollarının daralması sebebi ile alevlenerek seyreden bir dizi belirti görülür. Kronik bir rahatsızlıktır. Sürekli tekrar edilen nefes darlığı ile soluk alıp verir iken çıkartılan hırıltı şeklinde kendini gösterir. Islık sesine benzer ses ile göğüste baskının hissedilmesi neticesi oluşan öksürük emarelerinin kendini gösterdiği kronik bir hastalıktır.

 

Astım riski faktörleri, hem kişi hem de çevre ile alakalı olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Genetik yapının ve cinsiyetin etkenlikleri şişman olmak ile beraber ilk gurupta bulunur. Alerjiyi tetikleyen şeyler, sürekli devam eden akciğere giren asalakların açtığı tahrifat, sigara dumanına maruz kalma, bir takım ilaçlar ile hem iç hem de dış ortamlardaki havanın kirli olması gibi durumlar çevresel faktörler arasındadır.

 

Tam Anlamı ile Kontrol

 

Astım hastası olan çocuk ya da yetişkinlerde tam manası ile kontrol edilmiş bir hastalık oranının ne dünyada ne de ülkemizde istenen ölçüdedir. Hali hazırda her dört astım rahatsızlığı geçiren bir kişi yılda en az bir defa acil servislere getirilmektedir. Astımın kontrol altına alınmasını engelleyen etmenlerden biri, ilaçların hem düzenli hem de doğru bir teknik şekli ile kullanılmaması gösteriliyor. Ayrıca sigara kullanımı ya da dumanına maruz kalma ile alerjiye sebep olan kimyasal ve diğer maddeler de kontrolünü güçleştiren amiller arasında zikredilir. Obezite denilen şişmanlık rahatsızlığı da bir diğer nedendir. Sigarayı bırakmak ile kilo vermek astım hastalığının kontrolünde kolaylaştırıcı rol üstlendikleri görülür.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir