Hasta olan çocuklara karşı nasıl yaklaşılmalıdır?

 

 

Çocukların bağışıklık sistemi yetişkinler kadar güçlü değildir.  Bu sebeple belli bir yaşa gelinceye kadar çocuklar sık sık hasta olurlar.

 

Bu dönem içerisinde en çok görülen hastalıklar arasında nezle, kulak iltihabı, grip, zatürre,  ishal gibi rahatsızlıklar en çok görülenlerdir. Saydığımız bu hastalıklar çok basit tıbbi müdahaleler ile tedavi altına alınabilen ve ev ortamında yapılabilen rahatsızlıklardandır. Ancak Bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemiş olması nedeniyle bazen saydığımız hastalıklar ya da farklı rahatsızlıkların neden olduğu hastalıklar uzun süre tedavi gerektirebilir.  Tedavinin uzun sürmesi gereken durumların çoğu hastane ortamında sürdürülür. Hastane ortamında tedavi edilmesi hasta çocuğun ağır ilaçlar kullanımına ihtiyaç duyması, bununla beraber hem kendisinin hem de ebeveynlerinin fiziksel ve psikolojik olarak yıpranmasına karşı yararlı olacaktır.

 

Hastalığın geçirildiği dönemlerde çocuklar yetişkinlerden daha çok huzursuz iştahsız ve huysuz olurlar. Anne ve çocuk arasındaki ilişki bahsettiğimiz hastalık dönemi içerisinde olumsuz olarak etkilenir. Hasta olan çocuk hastalığı ile ilgili huzursuz bir dönem geçirirken,  Annesi de yaşananlardan dolayı Sinirsel olarak etkilenmiş olabilir. Tüm bu sebepler anne çocuk arasındaki ilişkiyi etkiler.

 

Çocuk hasta olduğunda anne ve baba nasıl davranmalıdır?

Hasta olan çocuklara karşı nasıl yaklaşılmalıdır

Çocuk hasta olduğunda öncelikle fiziksel olarak gerçekleşmiş olan rahatsızlığın çaresine bakmaya çalışılmalıdır. Çocukta ateş varsa mutlaka kontrol altına alınmalı, hastalığa bağlı olarak bir ağrısı mevcutsa ağrı kesici ilaçlar verilmeli, Bulunduğu ortamın dinlenebilecek bir mekan olmasına özen gösterilmelidir. Hastalığı ile uğraşan çocuğa karşı anlayışlı olunmalı, yapmış olduğu huzursuzluklar hoş görülmelidir. Ayrıca gün içerisinde çocuğu Tedirgin edebilecek davranışlardan mutlaka kaçınılmalıdır. Bu dönemde normalden daha fazla ilgi bekleyen çocuğa karşı beklediği ilgi verilmelidir.

 

Çocuğun beslenmesine son derece önem verilmeli.  Vitamini bol olan ve sıvı yönünden zengin gıdalar tercih edilmelidir. İyileşme dönemi içerisinde çocuğun en çok ihtiyacı olduğu şeylerden bir tanesi de uykudur. İhtiyacı olduğu kadar uyuyabilmesi çocuğun iyileşmesini hızlandıracaktır. Uyku dışında yatak içerisinde geçirdiği zamanda da aktif olarak dinlenme gerçekleşmeli.

Rahatsızlık geçiren çocuk için yapılan fiziksel müdahalelerin yanında ayrıca psikolojik yönden de destek verilmelidir.Verilecek Psikolojik destek sayesinde fiziksel katkının tamamlanması sağlanır. Hasta olan çocuk Bu dönem içerisinde daha Nazlı olacağından dolayı mevcut durumunu kullanmak isteyebilir. Her istediğini ebeveynlerine yaptırmaya kalkar. Ancak ebeveynlerin yapması gereken çocuğun isteklerini makul ölçüde cevap vermektir. Çocuk hasta diye her istediğini yapmaya kalkmak onun içerisindeki durumu kullanmasına neden olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir