HAMİLELİKTE 4. HAFTA

 

 

Şimdi her şey başlıyor. Artık hamilesiniz! Bu hafta ve bundan sonraki haftalar artık her şey çok daha hızlı gelişecek.

 

 

 

HAMİLELİKTE 4. HAFTADA ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER:

 

Hamilelikte 4. hafta içinde siz artık anne olmaya kendinizi hazırladınız. Vücudunuzda da bir takım değişiklikler oluşmaya başladı. Adet döneminizde bir gecikme oldu ve hamilelik öncesi oluşan ‘’lekelenme’’ denilen döneme geldiniz. Bunu adet sansanız da aslında bu birkaç gün süren geçici bir durumdur ve adetle alakası yoktur. Bu, hamileliğinizin habercisidir. Ayrıca göğsünüzde ağrı ve sızılar çoğaldı. Kendinizi daha olgun hissediyorsunuz. Duygularınız olumlu yönde değişmeye başladı. Mide bulantısı ve kusma nöbetleri de baş göstermeye başladı. Ayrıca baş dönmesi de neredeyse her gün sizinle beraber. Sizin üşütme veya hastalık olarak tanımladığınız bu belirtiler belki de hamileliğinizin habercisidir. Şimdi artık test yaptırmanızın zamanı geldi. Eğer yaptıracağınız test olumluysa hemen doktorunuza durumu bildirip emin olmalısınız. Daha sonra geriye müjdeli haberi sevdiklerinizle paylaşmak kalıyor.

 

hamilelik 4.hafta

 

HAMİLELİKTE 4.HAFTADA BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER:

 

Geçen hafta embriyo haline gelen bebeğiniz bu hafta artık anne rahmine geldi ve kendine en uygun yeri belirledikten sonra bir çeşit kazı çalışması yaparak büyümeye ve yerleşmeye devam ediyor. Henüz vücut oluşumu gerçekleşmemiş olsa da artık o bir canlı. Onun artık beyni oluşmaya başladı. Sinir hücreleri de hızlı bir şekilde gelişiyor. İçinde rahatça uyuyabileceği bir sıvı ile artık gelişmeye hazır durumda. Rahminizde oluşan bu hareketlilikler sizde kısa süreli akıntılara ve kanamalara sebep olabilir. Bu doğal bir durumdur o yüzden korkmamalısınız. Bu bebeğinizin yaptığı hazırlıkların habercisidir.

hamilelik
hamilelik

Bu haftada karşılaşabileceğiniz herhangi bir anormal durum yok. Rutin hamilelik belirtileri ve vücudunuzdaki hareketlilikleri hissetme durumları dışında pek bir şey gözlenmez. Ama bu haftadaki beslenme düzeniniz ve yaşadığınız olumlu veya olumsuz olaylar bebeğinizin gelişim sürecini etkileyecektir. ‘’Daha bir parçacık şey ne anlasın!’’ demeyin. O artık bir canlı ve sizin duygularınızla, sizin besinlerinizle beslenecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir