Hamilelikte 3.Hafta Nasıl geçer?

 

 

Hamilelikte 3.hafta hamilelik süreci için büyük önem taşır. Bu yüzden 3. hafta sizin için tarihi bir süreçtir. Bu haftada  minik kalbin oluşumunun için temelleri atılmaya başlanır.

 

HAMİLELİKTE 3. HAFTADA ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER:

hamile

Anne adayı için en kritik dönemdir.Artık her şey hazır. Yumurtalıklarda ilk buluşma gerçekleşecek ve bir sonraki hafta sizin için bambaşka bir dönem başlayacak. Hamilelik evresinin 3. haftasında vücutta bir takım değişiklikler ve hareketlilikler sezilebilir. Bu dönemde sperm hücrelerinin doğru zamanda ve doğru şekilde yumurta hücresiyle birleşmesi gerçekleşecektir. Yaklaşık on saatlik bir savaşın ardından binlerce sperm arasından sadece bir tanesi yumurtaya yerleşmeyi başarır. Tüm bunlar olurken siz hiçbir şey hissetmezsiniz. Hormonlarınız ve hücreleriniz bu duruma kendilerini hazırlamaya başlarlar. Ve bu savaşın sonunda embriyo oluşmaya başlar. Yumurtalığa girmeye hak kazanan sperm, bebeğin cinsiyetini belirlemek gibi önemli bir görevi üstlenir. Eğer spermin döllediği yumurta kromozomu X ise bebeğin cinsiyeti kız, Y ise erkek olacaktır. Hamileliğin ilerleyen haftalardaki sürecini belirleyecek olan 3. haftada anne adayının yapması gereken şeylerden biri egzersizdir. Günlük 15 dakikalık egzersizler yaparak embriyonun gelişimini olumlu etkileyebilirsiniz. Ama egzersiz yaparken kasık bölgesini çok zorlayacak hareketlerden kaçınmalısınız. Anne adayının dikkat etmesi gereken diğer şey ise zararlı alışkanlıkların terkidir. Artık yeni bir başlangıç yapacaksınız ve bu başlangıçta sigara ve alkolün yeri olmamalı!

HAMİLELİKTE 3.HAFTADA BEBEĞİN DURUMU:

 

3.haftada henüz bebeğiniz embriyo olmaya aday konumdadır. Biçim alması ilerleyen haftalarda belli olacaktır. Bu yüzden en kritik hafta bu haftadır. Bebeğin başarılı bir şekilde oluşup oluşmayacağı belli olacaktır. Bu dönemde bebeğinizin hücre sayısı günden güne hızla artmaya başlar. Yeterli hücre sayısına ulaştığında ise artık anne rahmine yerleşmeye hazır demektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir