Hamilelikte 13. Haftada Anne ve Bebekte Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?

HAMİLELİKTE 13. HAFTA

 

Hamilelikte 13. hafta 13 rakamının uğursuz olduğu söylentilerini alt üst edecek bir hafta.

 

HAMİLELİKTE 13. HAFTADA ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER:

 

Bu hafta hamileliğin ilk evresinin son haftası. Artık bundan sonraki haftalarda ilk döneme nazaran daha rahat geçireceğiniz ikinci döneme geçeceksiniz. Mide bulantıları ve kusmalar bu haftada son buluyor. Kilo almalarınız bundan sonra çok daha hızlı olabilir. Bu yüzden beslenmenize dikkat etmeniz gereken en kritik haftadasınız. Bu hafta nasıl bir beslenme alışkanlığı edinirseniz hamileliğiniz boyunca o şekilde devam eder. Ayrıca 13. haftaya sağ salim ulaştığınıza göre düşük yapma ihtimaliniz de sıfırlandı. Artık hamileliğinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu hafta göğüsleriniz artık bebeğinizin besini olan sütü üretmeye başlayacak. Bu yüzden göğüs ağrılarınız biraz daha artabilir. Bunun dışında önceki haftalara göre çok daha dinç ve enerjik hissediyorsunuz. Dışarı çıkıp yürüyüş yapmak ve temiz hava almak için mükemmel bir zaman. Biraz daha büyüyen karnınız henüz dışarıdaki insanlar tarafından fark edilmiyor. Ama siz yine de hamile kıyafetleri giyerek vücudunuzu sıkmamaya özen gösterin.

 

HAMİLELİKTE 13. HAFTADA BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER:

 

Bebeğiniz artık bir İzmir mandalinası kadar büyüdü. Onunla beraber rahminiz de genişlemeye devam ediyor. Kafa ölçüsüne göre küçük olan vücut ölçüleri artık kafasının boyutuna ulaşmaya başladı. Deri dokusu incecik bir zar gibi onu çevreliyor. Boyu uzamaya ve gelişmeye devam ediyor. Şuan için onun boyu 7 cm civarlarına ulaştı.

 

Bu haftada ve bundan sonraki haftalarda vücudunuz normalde alması gereken kalori miktarından 300 kalori daha fazlasını almaya ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden kilo alıyorum diye kendinizi yeme içmelerden kısıtlamamalısınız. Bunun haricinde abur cubur tarzı yiyecekleri canınız ne kadar çekerse çeksin asla yememelisiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir