Hamilelikte 12. Haftaya Gelindiğinde Neler Yaşanır?

Hamilelikte on ikinci hafta üç aylık hamilelik olarak da bilinir.

 

Bebekte Yaşanan Değişimler Nelerdir?

hamile

  • On ikinci haftada anne bebeğinin kalp atışlarını dinleyebilir.
  • Bebeğin tırnakları büyümeye başlar.
  • Bebeğin vücudunun farklı noktalarında ince tüyler oluşmaya başlar.
  • Bebeğin sindirim sistemi artık yiyecekleri bağırsaklara itebilecek olan kasılmaları meydana getirmeye başlar.
  • Bebeğin beyninde bulunan hipofiz bezi birçok hormonu üretmeye başlayabilir duruma gelir.
  • Bebeğin sinir sistemi daha fazla gelişir.
  • Bebek anne rahminde hareket etmeye başlar. Ancak anne bu durumları henüz hissedemez.
  • Bebekte Amniyotik sıvı da artma meydana gelir. Toplam da hacim 50 ml oluşur.

 

12.Haftada Annede Ne Gibi Değişimler Meydana Gelir?

hamile

Annede hormon üretiminde bulunan artış devam eder. Göğüs uçlarının etrafında bulunan kahverengi halkalarda büyüme ve renginde koyulaşma meydana gelir. Göğüslerde dolgunluk meydana gelir ve ağırlaşma hissedilir. Göğüslerde yaşanan hassaslık ve acı bir süre sonra azalır.

 

Hamilelikte on ikinci haftaya gelene kadar rahim büyüklüğü sadece leğen kemiğinin içine sığabileceği bir büyüklüğe sahiptir. On ikinci haftanın sonuna gelindiğinde ise rahim alt karın boşluğuna sığamayacak kadar genişler. Yaşanan genişleme sayesinde idrar torbasında yaşanan baskıda da azalma meydana gelir. Bu sayede sık sık idrara çıkma durumu ortadan kalkar.

 

Kilo artışları meydana gelmeye başlar. Karın yan kısımlarından kilo almaya başlar. Kalça kısmında ve bacaklarda kilo artışı fark edilebilir.

12.Haftada Annede Nasıl Şikayetler Yaşanabilir?

 

Baş ağrısı yaşanabilir. Yaşanan baş ağrısı oldukça normal bir durumdur. Baş ağrısının nedeni ise vücutta artan kan üretimidir. Yaşanan fazla kan üretimi ile kalp daha fazla ve daha hızlı kan pompalamaya başlar. Yaşanan bu farklılık da baş ağrısına bazen baş dönmesine de neden olur. Baş ağrısını gidermek için düzenli ve dengeli beslenmek, yeteri kadar uyumak, yürüyüş yapmak, nefes düzenlemek ve bulunulan ortamın ışıklarını değiştirmek gerekir.

 

Karnın alt kısmında ciltte koyulaşma meydana gelir. Yüz kısmında ya da boyunda farklı boyutlara sahip kahverengi lekeler oluşur. Bu lekeler doğum sonrasında yok olur.

12.Haftada Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 

Bu dönem içerisinde fazla kilo almaktan kaçınmak gerekir. Çünkü alınan fazla kilolar hem bebeği taşımakta zorluk yaratır hem de doğum daha da zor olur. Bu nedenle bu dönemde fazla kilo alınmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir