Hamilelikte 1.Hafta Nasıl Geçer?

 

 

Hamilelik haftaları adet döngünüzün son bulduğu günden itibaren hesaplanır. Hamilelikte 1.hafta her şeyin başladığı dönüm noktasıdır. Artık sizi yepyeni bir hayat bekliyor. Vücudunuzu sizinle paylaşan minik şeyle yola devam etmeye hazırsınız.

HAMİLELİKTE 1. HAFTADA ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER:

hamile

Onun rahminize düştüğünü öğrendiğiniz andan itibaren her şey bambaşka bir hal almaya başladı. Yalnız olmadığınızın farkına varmanız için size ufak uyarılarda bulunmaya başladı. Artık adet görmemeye başladınız ve hafif bir şişkinlik hissediyorsunuz. Döllenmenin başarısının belgesi olarak arada sırada kanamalarınız olabilir. Bu sizi korkutmasın. Bunun dışında ani duygu değişimleri yaşayabilirsiniz. Eşiniz ve çevrenizdeki diğer kişiler bu duruma şaşırsa da bu hamileliğinizin en büyük belirtisidir. Aslında ilk haftada hamilelik bilincini kavramanız için çok erken. Henüz hiçbir şey anlamıyorsunuz. Bir şeyler hissediyorsunuz ama anlamlandıramıyorsunuz. Test yaptırabilmeniz için de 4. haftaya kadar beklemelisiniz. Bu haftada daha bebeğini oluşmamış ve rahime henüz yerleşmemiştir. O yüzden kesin bir hamilelik söz konusu olmayabilir.

 

HAMİLELİKTE 1.HAFTADA BEBEĞİN DURUMU:

hamile
 

Bu haftada henüz bebeğiniz oluşmadı. Ama ilerleyen günlerde size kendini hissettirmeye başlayacak. O şuan henüz oluşum aşamasında olduğu için ya tutunacak ya da oluşumunu tamamlayamadan sizi terk edecek. Bu yüzden bu haftada hamileliğe kesin gözüyle bakılmaması gerekir.

 

Bu haftada vücudunuz hamileliğe kendini hazırlamaya başladı. Sizinse adet döneminiz sona erdiğinde zaman hamile olduğunuz yönünde şüpheleriniz var. Yapacağınız ilk iş doktorunuza gidip folikasit desteği almak olmalıdır. Böylelikle oluşabilecek hamilelik sorunlarının önüne geçme imkanınız artar. Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ilk hafta kesin bir sonuca varamayacağınız için kısa bir bekleme ve gözlemle süreci sizi bekleyecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir