Hamilelik hesaplama nasıl yapılır?

 

Hamilelik Hesaplama

Ailenize yeni bir üye katılacağını öğrendiniz Peki, bu andan itibaren neler yapılabilir. Bir annenin  hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren ilk olarak yapacağı iş gebelik hesaplama işlemidir.

 

Gebelik Hesaplama

 

Bir bayan hamile olduğunu anladığı andan itibaren ilk olarak gebeliğinin süresini hesaplamak ister. Hamileliğin ilk haftalarında gebelik  parmakları saymakla bile hesaplanabilir. Günümüz koşullarında en doğru bilgiye ultrason ile ulaşılabilir. Hamilelik aşağı yukarı annenin son adet tarihinden itibaren 15 gün sonrasında meydana gelir. Fakat gebelik hesaplama işlemi bu bilgiye göre yapılmaz.  Başlangıç seçilen nokta son adet tarihi dir. Yapılan hesaplama işleminin ardından bebeğin kaç haftalık olduğu belirlenir. Böylece bebeğin gelişimi sağlıklı şekilde izlenebilir .Bazı durumlarda Nadiren de olsa gebelik hesaplama işleminde sapma olabilir Ancak bu sapma bir iki hafta kadardır. Bu sapmanın sebebi farklı nedenlere dayanır.

 

Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gebelik hesaplama işleminde son adet tarihi esas alınır Gebelik hesaplama negele yöntemi ile adet gününe göre hesaplanır. Peki hesaplama işlemi nasıl gerçekleşir?

 

Hesaplama yapılırken son adet tarihinin ilk günü baz alınır Bu ilk güne 7 gün eklenir sonrasında 3 ay geriye doğru sayılır. Örneğin 20 şubat son adet tarihi olan bir kadının hamilelik hesaplaması ne şu şekilde yapabiliriz ilk olarak 7 gün  ekleyelim. Böylece geriye doğru hesaplanacak tarih 27 şubat olacaktır. Bu işlemden sonra ise küçük bir sayma işlemi yapıyoruz. Hesaplamaya göre bebek kasım ayı sonu gibi doğacak görünüyor.

 

Hesaplama işlemi sadece bebeğin ne zaman doğacağını öğrenmek için yapılmaz aynı zamanda haftalara göre bebeğin gelişimi hakkında bizlere bilgi verir. Bu bilgi sayesinde anne karnındaki bebeğin gelişimi ile ilgili sorunları olup olmadığını anlayabiliriz.

 

Bazı durumlarda gebelik hesaplama işlemi sağlıklı yapılamayabilir. Bu durumlara örnek olarak annenin son adet tarihini net olarak  bilmemesi, düzensiz olarak adet görmesi ya da bebeğin tüp bebek yöntemiyle oluşması gibi sebepler örnek olarak gösterilebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir