Gül Hastalığı Nedir?

Genellikle yetişkin kadınlarda stres ve sıkıntı sonucunda ortaya çıkan ve görsel rahatsızlık yaratan Gül hastalığı oldukça sık görülmektedir. Hastalığı B vitamini eksikliği, mide ve sindirim sistemi problemleri, aşırı alkol tüketimi ve depresyon daha da tetiklemektedir. Dolayısıyla hastalık esnasında beslenmeye çok dikkat edilmeli, protein ve lif eksikliğini arttıracak besinler takviyesiyle bol miktarda A ve C vitamini alınmalı, özellikle yeşil yapraklı sebzeler bol bol tüketilmelidir.

 

Nelerden Kaçınılmalı?

 

Gül hastalığı taşıyanlar aşırı çay ve kahve almamalı, baharatlı ve acılı besinler tüketmemelidir. Alkol Gül hastalığı için son derece tehlikeli bir tetikleyici ve arttırıcı etken yaratacaktır. Besinleri tüketme esnasında aşırı sıcak olmamasına özen gösterilmelidir. Dondurma, süt ürünleri, vanilya ve kakao içerikli tüm ürünler azaltılmalı, mümkünse kullanılmamalıdır. Rafine ürünlerden ve karbonhidratlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durulmalı, katı yağlar yerine sıvı yağlar tercih edilmelidir. Salamura yiyeceklerden ve tuzdan kaçınılması son derece doğru olacaktır.

 

Doğal Çözüm, Basit Bir Bitkisel Kür

 

Gül hastalığı tedavisi için son derece basit bir doğal kür uygulanabilir. Papatya ve Yeşil çay kaynar su ilave edilip on beş dakika demlenmeye bırakılır. Normal soğukluğa ulaştığında bir bez yardımıyla gül hastalığı oluşan bölgelere sürülerek on beş dakika kadar beklendikten sonra bölge temizlenir. Ancak kişi kendisinde bu türden bir rahatsızlık görüyorsa ilk olarak bir doktora görünmeli ve uygun tedavi yöntemine başlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir