Grip Olmamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

 

Sonbaharla beraber gelen ani hava değişimleri grip virüsünüde beraberinde getiriyor. Soğuk hava dalgalarının yoğun olarak hissedildiği sonbahar-kış mevsimlerinde üst solunum yolları hastalıkları olan grip ve nezle yatağa düşmemize bile neden olabiliyor.

grip

Grip ve nezle; bu enfeksiyonu taşıyan insanlarla temasta bulununca ve solunum yoluyla bulaşabilen bir hastalıktır. Hastalık elle temasla da bulaşabilir ve bunu önlemek için sıksık ellerimizi yıkamalı, temiz olmaya özen göstermeliyiz. Vücudumuzun direncini yükseltmek için ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri almalı yani dengeli beslenmeliyiz. Ayrıca vücut direncimizi yükseltmek için spor yapıp bolbol su içebiliriz. Vücut direncimizi düşürüp hastalığa davetiye çıkarmamak için olabildiğince stresten uzak yaşamalıyız, sigara kullanımını minimuma indirmeliyiz ve düzenli uyumalıyız. Grip olmamıza sebep olan virüsler çok hızlı hareket edip 4-5 metre uzağa yayılabildikleri için kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız.

 

Grip virüsünün bedene girmesi ile başlayan bu hastalık çoğunlukla bir haftada iyileşme ile sonuçlansada bazen zatürre gibi ciddi hastalıklara zemin hazırlayabilir. Bu yüzden önlemimizi önceden almalıyız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir