Göz ağrısının nedenleri nelerdir? Göz neden ağrır?

 

 

Temel olarak gözün ağrımasının birden fazla nedeni vardır. Bazı durumlarda gözde meydana gelen bir problemden dolayı göz ağrıları oluşurken bazen de başka bir rahatsızlığın yansıması göze vurabilir. Gözünde bir ağrı hisseden kişinin ilk olarak yapması gereken kendisini dinlemesi ve oluşan ağrının ne şekilde bir ağrı olduğunun teşhisini koymasıdır. Ağrı’nın hangi bölgede olduğunu anlayabilmek ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna müracaat etmek ilk yapılması gerekenlerdendir.

 

Gün içerisinde bir cisim kaçması…

 

Göz içerisine bir cisim kaçtığında bunu fark edebilmemizin en kolay yolu ağrı, kaşıntı veya yanmanın olup olmamasını gözlemlemektir. Bir cismin Göz içerisinde girmesi sonrasında bu durum kendini kısa sürede belli eder. Cismin büyüklüğüne göre belirtiler kendiliğinden de geçebilir. Ancak bazen oluşan durum Göz içerisinde Bir enfeksiyon mevcut ise çok daha uzun sürer. Gözde meydana gelen ağrının bir diğer sebebi ise kişide bulunan alerjik rahatsızlıklar. Güzellikle mevsim geçişlerinde artış gösteren alerjik belirtiler kendisini Gözde hissettirir bazen kaşıntı bazen de ağır şeklinde belirtiler verir. Kaşıntı ile birlikte gözde meydana gelen sulanma en belirgin özelliklerdendir. Dönem içerisinde Belirli aralıklarla görülen rahatsızlıklar kurtulabilmek için sağlık kuruluşuna giderek çeşitli ilaçlar kullanabilirsiniz.

 

Göz kapağında meydana gelen ağrıların kaynaklarından bir tanesi arpacıktır. Göz kapağında gerçekleşen bu rahatsızlık Gözde ağrıya sebep olur. Bir diğer göz ağrısına sebep olan konulardan bir tanesi de göz tansiyonu dur. Geçmeyen ve sürekli ilerleyen, şiddeti artan bir göz ağrınız varsa göz tansiyonundan şüphelenilmelidir. Bu türden belirtiler gözlendiğinde hemen sağlık kuruluşuna müracaat edilmeli ve bir doktora muayene olmalıdır.

 

Bazen lens kullanımı da Gözde ağrıya sebep olabilir. Bu sebeple gözde ağrı meydana geldiğinde sebebi lens ise yapılması gereken lensin değiştirilmesi ve bakımını sık şekilde yapmaktır. Dikkat edilmesi gereken konulardan bir  diğeri makyajdır. Makyaj için kullanılan malzemelere özen gösterilmelidir. Göz çevresine, gözün alt kısmına, Kirpiklere sürülen makyajların son derece kaliteli olmasına dikkat edilmeli. Malzemelerin güvenilir yerlerden alınması sağlık açısından gereklidir. Merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde lütfen makyaj malzemeleri özellikle göz sağlığı üzerinde tehdit oluşturmaktadır. Bayanların Bu tür konulara önem vermesi ve kullandıkları makyaj malzemelerini dikkat etmesi hem göz sağlığı hem de cilt sağlığı için son derece gereklidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir