Erkeklerde görülebilen Başlıca Hastalıklar Nelerdir?

Erkeklerde görülebilen Başlıca Hastalıklar Nelerdir_ (1)

Hastalıklar genel itibari ile hem bayanlarda hem de erkeklerde görülebildiği gibi bazı rahatsızlıklar yalnızca erkeklere özgüdür. Bunlar arasında en yaygın olanlardan birisi varikoseldir.

Varikosel Nedir?

Kabaca ifa edersek varikosel, skrotum yani testisleri tutmakta olan ve gevşek şekilde duran deri torbasının içerisindeki damarlarda genişleme meydana gelmesiyle ortaya çıkan hastalıktır.  Testislerden çıkan kirli kanı taşımakta olan toplardamarlar ortaya çıkan bozulma sonucu iyi şekilde görevini yapamaz. Buna bağlı olarak kirli kan kalbe taşınamaz. Damarlar içerisinde zamanla biriken kirlenmiş kan, damarlarda şişmeye neden olur. Bu durum bacaklarda görülen varislere benzetilebilir.

Varikosel rahatsızlığı, erkek kısırlığının en çok görülen nedenidir. Ancak bu durum düzeltilebilir nedenlerdendir. Sayı olarak bakarsak toplumdaki yetiştik erkeklerin yaklaşık olarak %20 sinde görülebilmektedir. Çocuk sahibi olamayıp doktora başvuran erkeklerin %35 inde bu rahatsızlık gözlenmektedir. Tedavi edilmediği takdirde ilerleme özelliği bulunan varikosel, sperm yapısını bozmakta ve bu nedenle de erkeklerin çocuk sahibi olmasına mani olmaktadır. Bu hastalığın neden olduğu olumsuz durumları maddeler halinde belirtmek gerekirse;

  • Spermin hareketlerinde bozulmalar sebep olur.
  • Sperm sayısında ciddi düşüşler görülür.
  • Spermin morfolojisinde yani şeklinde bozulmalar görülür.

Yukarıda saydığımız olumsuz durumların nedeni olarak;

  • Testislerde biriken ve atılamayan kirli kanın ısıda artışa sebep olması
  • Atılması gereken zararlı ürünlerin testisten atılamayıp birikme yapması.
  • Kirli kanın testislerde kalması ve birikmesi

Gösterilebilir. Güncel sağlık haberlerini incelersek toplumuzda sıkça görülen bir diğer rahatsızlık ise kasık fıtığıdır. Peki, nedir bu kasık fıtığı?

Kasık Fıtığı Nedir?

Varikosel gibi yalnızca erkeklere özgü olmayan bu rahatsızlık yenidoğan bebeklerden tutunda her yaştaki kişide ve cinsiyette insanda görülebilmektedir. Genel itibari ile fıtık karın duvarlarının zayıf olduğu bölümlerde görülmektedir. Kasık fıtığında çoğunlukla bağırsaklar olmak üzere vücut iç organlarından birisi karın zarının zayıf duvarlarından dışarıya çıkar. Bu noktada cilt altında kalır. Başlangıç aşamasında kişinin hapşırması, ayakta çok durması, zorlanması, ıkınması gibi durumlarda kendini belli ederken, istirahat ve yatma hallerinde görünürlüğünü kaybeder. Rahatsızlık ilaç, diyet, beslenme gibi tedavilerle iyileşme göstermez.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir