ENERJİ KİMLİK BELGESİ OLMAYAN BİNALARA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

 

 

Geçtiğimiz yıllarda bakanlıkların gündemine gelen Enerji Kimlik Belgesi (EKB) yasası 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak. Yapılarda yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmek, enerji verimliliğini arttırmak ve daha fazla tasarruf sağlamak birincil amaçlar.

Bu yasanın daha da etkili olabilmesi için Enerji Kimlik Belgesi artık kanuni bir yükümlülük haline geliyor. EKB (Enerji Kimlik Belgesi) bulunmayan yapıların iskan ruhsatları da yenilenmeyecek. Eğer bina yeni yapılıyor veya yapıldıysa iskan izni çıkartılamayacak.

 

Enerji Kimlik Belgesine sahip olmak tek başına da yeterli olmuyor. Zira Enerji Kimlik Belgesi (EKB) incelemeleri sonrasında binanın enerji kimliğinde yer alacak olan belli sınıflandırmalar yapılıyor. En verimli enerji performansı (A) harfinden başlamak üzere, en düşük verim (G) harfine kadar uzanan bir ölçek mevcut. Ölçümler ve incelemeler sonucu bu ölçekte (C) sınıfından daha düşük değerlere sahip binaların Enerji Kimlik Belgeler de iskan ruhsatı için yeterli olmayacak. C sınıfının altında yer alan yapılar için EKB bir tavsiye niteliği taşıyacak. Bu sebeple iskan ruhsatı için bu binaların bir dahaki incelemelerde C ve üzeri bir sınıfa tırmanacak değerleri yakalaması gerekecek.

 

ENERJİ KİMLİK BELGESİ İLE BÜYÜK TASARRUF HEDEFLENİYOR

EKB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından oldukça önem verilen bir belge olarak dikkat çekiyor. Zira Enerji Kimlik Belgesi’nde geçerli sınıfı yakalamak için binaların yapacakları enerji performans iyileştirmeleri uzun vadede ülke ekonomisine de katkı sağlayacak.

Ülkemizde harcanan enerji kaynaklarının toplamından yaklaşık yüzde otuz civarında bir payı yapı ve konutlardaki enerji giderlerinin oluşturduğu biliniyor. Bu anlamda Enerji Kimlik Belgesi ile gelen performans ve verimlilik standartları ile devasa boyutlarda tasarruf hedefleniyor.

Bunlara ek olarak sera gazı, karbon ve diğer zararlı gazların salınımının yapılar ile ilgili olan kısmının da büyük oranda önüne geçilmiş olacak. Böylelikle çevre kirliliğinin azalmasından başlamak üzere, doğal dengenin yeniden güçlendirilmesi için önemli bir adım atılıyor.

Son olarak, Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenleme ile yetkili kuruluşlar; Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketleri olarak belirlendi.

 

Kaynak : https://www.semtrio.com/enerji-kimlik-belgesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir