EMZİREN ANNE DİYETİNDE OLMASI GEREKENLER

PROTEİNE ÖNEM VERİN:Emziren anne diyeti süresince protein alımı çok önemlidir.süt süt, ürünleri,yumurta,et ve özellikle balık tüketmeniz sadece sizin ve bebeğinizin yaşam kalitesini artırmakla kalmıyor aynı zamanda sütün kalitesinide arttırıyor.

 

SEBZE VE MEYVEYİ HAYATINIZIN MERKEZİ YAPIN:Amerika birleşik devletleri tarım bakanları (USDA) Günde 2 tabak meyve ile 3 tabak sebze yemenin oldukça faydalı olduğunu öne sürüyor.

 

ORGANİK ÜRÜNLERE YÖNELİN:Genetiği ile oynanmış ürünler emziren annelerin sütü için de tehlike oluşturuyor.O yuzden beslenme uzmanları hamilelikte ve emzirme süresince mutlaka organik gıdalara yönelmesi gerektiğini söylüyor.

 

BOL SU İÇİN:Tüm hamilelik süresince hem de emzirme döneminde annenin yeteri kadar sıvı desteği alması gerekiyor.Doğum öncesi ve sonrası beslenme uzmanları Annenin gün içerisinde 10-12 bardak su içmesi gerektiğini söylüyor.

anne
anne

DOĞRU ŞEKİLDE KALORİ ALMAYA DİKKAT EDİN:Emziren anne diyeti boyınca süt verirken oldukça fazla enerji harcarız.Bu yüzden bu sureçte aşağı yukarı 500 kalori alarak enerji alışverişinizi tamamlamanız gerekir, burada bahsedilen trans yağlardan oluşan saglıksız yiyecekler değil.

 

TAM TAHILLI GIDALARLA BESLENİN:Bu diyette yüksek lif içeren tahıllı gıdaları tüketmekte yer alıyor.Emziren annenin günde 250gr tam tahıllı gıdalar tüketmesi gerkiyor. Özellıkle kinoa,tam buğday ekmeği,esmer prinç,bulgur,yulaf gibi besinlere ağırlık verilmesi gerektiğini söylüyor.

 

KALSİYUM İHTİYACINIZI GİDERİN:Günde 1300 mg kalsiyum almanız gerekir sadece 1 bardak süt ya da yoğurdun aşağı yukarı 300 mg kalsiyuma sahiptir.Böylece günde 2 bardak süt ve yoğurt tüketmeniz bile gereken kalsiyum ihtiyacınızı karşılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir