Ellerde kaşıntının sebepleri nelerdir?

 

 

Ellerde gözlenebilen kaşıntının pek çok sebebi bulunmaktadır. Meydana gelen kaşıntı vücut içerisinde gerçekleşen bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi elin temas ettiği bir maddeden dolayı da olabilmektedir. Ellerdeki kaşıntı olayı özellikle bayanlarda temizlik esnasında kullanılan maddelere temas halinde gerçekleşebilmektedir. Bu maddeler arasında en çok görülenler çamaşır suyu, bulaşık deterjanları, Sıvı sabunlar ve benzeri ürünlerdir. Bu tür kimyasal maddeler ellerde kaşıntı oluşturabilecekleri gibi aynı zamanda çatlaklara da neden olabilmektedir. Özellikle temizlik yapan bayanların mutlaka bir eldiven kullanması gerektiğini hatırlatalım. Böylece kimyasal maddeye dokunulmayacak ve temas sonucunda oluşabilecek zararlardan uzak kalınılacaktır.

 

Elde meydana gelen kaşıntının altında ciddi bir hastalık yatabilir.

Ellerde kaşıntının sebepleri nelerdir_ (1)

 

Yukarıda saydığımız gibi bir madde temas halinde kaşıntı olabileceği gibi iç organlarda meydana gelen bir hastalıktan dolayı da elde kaşıntı gerçekleşebilir. Örnek olarak karaciğerde ya da bağırsaklarda gerçekleşen bir kanser, safra kesesinde görülen taş, böbrek yetmezlikleri gibi rahatsızlıklarda ellerde kaşıntı gözlemlenebilmektedir. En çok görülen kaşıntı nedenlerinden bir tanesi ise egzamadır. Egzama oluşumu ellerde kaşıntıya eşlik eden kızarıklıklar ve şişmeler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda yaşanılan stresli bir durumda ellerde ya da farklı bölgelerde çeşitli kaşıntıları neden olabilir. Bu sebeple stres oluşturabilecek ya da sizi gerginleştirme yapabilecek ortamlardan uzak durmak sağlığınız için faydalı olacaktır. Beslenme alışkanlığında ki bozukluklar yine bir başka kaşıntı nedendir. Sürekli olarak tüketilen baharatlı ya da yağlı yiyecekler ve bunları eşlik eden alkol tüketimi vücut dengesini bozucu etken olacağından kaşıntılara neden olabilmektedir. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmeye  özen göstermeliyiz.

 

Ellerinizi nemlendirmeyi unutmayın

 

Eller içerisinde kaşıntıya sebebiyet verecek bir diğer önemli unsur kuruluktur. Bu sebeple ellerinize belirli aralıklarla nemlendirin. Bunun için Dilerseniz nemlendirici kullanabilir ya da evde alabileceğiniz çeşitli önlemler ile problemlerden kurtulabilirsiniz. Alabileceğiniz önlemler arasında temizlik esnasında kullanılan eldivenler birinci sırada yer alır. Özellikle kimyasal ürünler ile elin teması halinde mutlaka eldiven kullanmaya özen gösterin. Ellerimizi çok soğuk ve çok sıcak suya sokmaya çalışın. Günlük hayatta bol bol sıvı tüketmeye gayret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir