EFT Banka Kodu Nasıl Sorgulanır?

 

Farklı iki banka arasında gerçekleşen para transfer işlemlerinin tümüne EFT adı verilmektedir. Öyle ki her bankanın kendilerine özel bir kodları vardır. Aynı zamanda gerçekleştirilecek EFT işlemlerinde şartlar, banka şartları ve de koşullarına göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Mesela bir bankanın işlem bedeli farklı bir rakam olabilirken, diğer bir bankanın gerçekleştireceği transferlerdeki talep edeceği ücretlerde değişkenlikler söz konusu olabilir. Bu nedenle EFT işleminin doğru yapılması için öncelikle bankanızın size sunmuş olduğu şartları göz önünde bulundurmalısınız. Akabinde ise bankların resmi çalışma saatleri yani bir diğer deyişle EFT saatleri içerisinde para transferi işlemlerinizi yapmaya dikkat etmelisiniz. Eğer  transfer işlemleri belirtilen saatlerin dışında yapılmışsa, para da bir sonraki gün ilgili hesaba aktarılmış  olacaktır. Peki banka EFT kodları nedir?

EFT Banka Kodu Nasıl Sorgulanır_ (1)

EFT işlemlerinin doğru ve hemen gerçekleşebilmesi için öncelikle transfer saatlerine dikkat edilmeli, sonrasında da ilgili hesap ya da IBAN numarasını doğru şekilde yazmaya da özen gösterilmelidir. Aynı zamanda bankaların hafta sonlarında EFT işlemlerini gerçekleştirmediklerini de bilmeniz de fayda olacaktır. Bunun nedeni de hafta sonları resmi çalışma saatleri olmadığı için bankaların sistemlerinin de hafta sonlarında kapalı olmasıdır. Aynı zamanda EFT ücretlerinin de bankalar tarafından belirlendiğini unutmamanızda fayda olacaktır. Banka EFT kodu 2019 yılında son derece işlevsel bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bu kodlar sayesinde hangi bankadan hesabımıza transfer geldiğini görebiliriz. Ayrıca da transfer yapabilmek için de yine banka kodlarına ihtiyacımız olacaktır.

İnsanların gün içerisinde banka hesaplarına para giriş ve çıkışları söz konusu olabilmektedir. Bu akışı daha rahat takip etmek için, EFT kodlarını çok iyi bilmek gerekmektedir. Peki, banka eft kodları nasıl belirlenmiştir? Bu kodlar genel olarak bankaların kendileri tarafından belirlendikleri bilinmektedir. Belirlenen kodların ilerleyen süreç içerisinde değişmesi söz konusu değildir. Ancak kişilerin para transferi gibi bir çok işlemi gerçekleştirebilmesi için öncelikle bu kodları çok iyi bilmesi gerekmektedir. Banka kodu sorgulama sistemleri sayesinde ya da bankaların ana sayfalarında bulunan bilgiler sayesinde kodunu öğrenmek istediğiniz bankaların bilgilerine de kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir