Düğün Davetiyesi Nasıl Seçilir?

 

Düğün davetiyeleri, konuklara ne kadar eğlenecekleri ve nasıl bir düğün yapılacağı konusunda önemli ipuçları vermektedir. Bu nedenle temayı en güzel şekilde yansıtacak davetiyeyi bulmak konusunda önemli bir çaba sarf etmek şarttır. Öyle ki düğün gecesi herkes için özeldir. Bu nedenle de özellikle de gelin ve damat adaylarının içine sinecek bir model olması son derece önemli olacaktır. Peki düğün davetiyesi seçerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Düğün davetiyesi modelleri nelerdir? Düğün davetiyelerinde hangi model, hangi düğün temasını yansıtır? Öncelikle düğün davetiyesi seçmeden önce düğün hazırlıklarının tamamen planlanmış ya da hazırlanmış olması gerekmektedir. Çünkü düğün konsepti tasarlanmadan tercih edilen davetiyeler, anlık karar değişiklikleri nedeniyle konsepti tam manasıyla yansıtamayabilmektedir. Bu gibi durumlara maruz kalmaktansa önce düğünü planlamak, akabinde ise konsepte uygun düğün davetiyesi seçmek çok daha mantıklı olacaktır.

Organize edilen düğünler her çiftin en özel anlarını yansıtacak bir etkinliktir. Çünkü insanlar çoğu zaman hayatlarında böyle bir anı ilk kez yaşarlar. Bu nedenle de davetiye seçimi kadar düğün organizasyonun her bir parçası büyük bir heyecanla ve özveri ile hazırlanır. Düğün öncesindeki dönemlerde genellikle gelin ve damat adayları yapılacak olan etkinliğin mükemmel olması açısından ellerinden gelenin en iyisini yapmaktadırlar. Ancak hazırlığın en önemli aşamasını davetiye seçimi kapsamaktadır. Aslına bakıldığında düğün davetiyelerinin seçimi sanıldığından çok daha zordur. Bunun temel nedeni ise birbirinden farklı model ve tasarımın bol olmasıdır. İlk defa dünya evine girecek olan kişilerin, piyasada bulunan binlerce model içerisinden hangisini seçeceği konusunda büyük bir kararsızlık yaşadıkları bilinmektedir. Ortaya çıkan bu emin olamama durumu, düğün konseptinin ilk aşamada belli olmaması ve davetiye seçmek konusunda aceleci bir tavır sergilenmesidir.

Konuklarınıza vereceğiniz olan davetiyelerin, nikah şekeri ya da diğer ihtiyaçların giderilmesi için, sabırlı davranılması şarttır. Yani tercih edilen modellerin kişilerin içine sinecek kadar özel ve güzel tasarımlı olması önemli bir gereklilik olacaktır. Gelin ve damat adayları nasıl bir davetiye seçecekleri konusunda kararsızlarsa, tercih yaparken belli başlı noktalara dikkat etmeli ve bu doğrultuda karar vermelidir. Genellikle doğru davetiye seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar söz konusudur. Dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli nokta tercih edilen davetiye modelinin işlevselliğidir. Aynı zamanda kullanılacak olan metnin biçiminin ne olacağı, davetiye kağıdının nasıl olacağı çok önemli bir konu olacaktır. Bu faktörlere dikkat edilmesiyle birlikte evlenecek olan çiftlerin içine sinecek kadar kaliteli ve de hoş düğün davetiyesi seçimi yapılabilecektir.

Davetiye seçerken en önemli nokta şüphesiz ki modeller ve tasarım ögeleridir. Genellikle de bir çok insanın ilk baktığı noktalar da bunlardır. Aslına bakıldığında davetiyenin sadece  modeline bakarak tercih yapılması doğru değildir. Bu nedenle de tercih yapmadan önce her türlü faktörün göz önünde bulundurulmasına özen gösterilmelidir. Ek olarak ise kişiler tercih yapmadan önce nasıl bir model hayal ettiğini de kafasında belirlemelidir. Akabinde ise piyasada bulunan bir çok modeli kriterlerinize göre değerlendirerek, kafanızdaki modele uygun bir ürünü bulmak konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Unutulmamalıdır ki, davetiye modelleri seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da düğün yapılacak olan mekanın koşullarıdır.  Mesela bir kır düğünü için bohem temalı bir düğün davetiyesi seçmek doğru olmayacaktır. Böyle durumlarda daha çok doğa içerikli davetiye modellerinin incelenmesi daha doğrudur. Tercih edilen kağıtlar da olabildiğince natürel almalıdır.

Düğün davetiyesi seçmek kadar, fiyatların da ne kadar olacağı önemli bir konudur. Elbette ki her çift en güzel davetiye ile en güzel anlarına konuklarını davet etmek ister. Ancak bir yandan da ortaya çıkan fiyatın çiftleri zorlamayacak kadar ekonomik olmasına da dikkat edilmelidir. Çünkü evlilik ciddi bir sorumluluk gerektirir. Bu sorumluluğu olabildiğince doğru bir şekilde yerine getirmek içinse, ekonomik durum konusunda temkinli davranmak şarttır. Piyasaya bakıldığında ucuz davetiye modellerinin de çok sayıda olduğunu görmek mümkündür. Gayet ekonomik fiyatlarla, en güzel ve en özel davetiyeyi tercih etmek aslında çok kolaydır. Bu nedenle davetiye satın almadan önce detaylı bir şekilde araştırma yapılması, gelin ve damat adayları açısından çok daha faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir