Dizanteri nasıl bir hastalıktı? Belirtileri ve özellikleri nelerdir?

 

Toplumumuzda sıkça görülen rahatsızlıklardan bir tanesi dizanteri hastadır. Hastalık kalın bağırsakta görülür. Halk arasında başkaca isimleri de vardır. Kanlı ishal bu bilinen isimlerden en meşhurdur. Dizanteri hastalığı kalın bağırsakta değişik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Genellikle yetişkin kişilerde görülür. Hastalık ortaya çıktıktan sonra beraberinde başka rahatsızlıklara da yol açabilir. Bu sorunlardan en çok görülenleri bağırsak ve mide rahatsızlıklarıdır. Günümüzde Uzmanlar dizanteri hakkında bolca uyarılarda bulunmaktadır. Uzmanlara göre rahatsızlık kendini gösterdiği anda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Dizanteri kişiye bulaştığı andan itibaren sosyal hayatı tehlikeye sokabilen bir rahatsızlıktır. Geçmişi eskiye dayanan bu rahatsızlık eski zamanlarda ilkel tedavi yöntemleri ile tedavi  edilmeye çalışılan bir rahatsızlıktı. Modern tıp ile günümüzde daha rahat kolay ve hızlı bir şekilde tedavi edilmeye çalışılmaktadır

Dizanteri hastalığının belirtileri nelerdir?

Dizanterinin pek çok belirtisi bulunur. Bu belirtiler arasında başlıcaları şu şekilde yer alır;

  • Hastalığın ilk belirtileri arasında şiddetli karın ağrısı bulunur. Ağrı ilk etapta orta sürekli olarak kendini gösterir. Genel olarak karın bölgesinde meydana gelir.
  • Hastalığın önemli belirtileri arasında istemsizce dışkılama da yer alır. Hasta kişi ihtiyaç duymamasına rağmen tuvalete gitmek zorunda hisseder. İshal gibi görünse de esasında istemsiz bir dışkılama  olur.

Bağırsakta oluşan yaralanmalardan dolayı ağrılar meydana gelebilir. bu yaralanmalar dizanteri neticesinde de gerçekleşebilir.

Dışkıda kan Görülmesi dizanteri belirtisidir. Ancak bu belirti çoğu zaman görülmez

Dizanterinin türleri nelerdir?

Dizanteri kendi arasında iki kategoride incelenir. Bunlardan birincisi amipli dizanteri iken ikincisi basilli dizanteri dir.

Amipli Dizanteri nedir?

Bu tür genel olarak sıcak ülkelerde görülür. Kimi zaman sebepsiz olarak etkileri görülür. dizanterinin basit bir türüdür. Tedavisi kolaydır ancak tedavi edilmediği zamanlarda ciddi rahatsızlıklara yol açabilir . Teşhisi dışkının incelenmesi sonucu ortaya çıkar.

Basilli Dizanteri nedir?

Dizanterinin bir türü olan bu rahatsızlık amipli dizanteriye göre daha etkilidir. Shigella Adı verilen bir mikro sonucunda ortaya çıkar. Gelişen ülkelerde en çok görülen tür olarak karşımıza çıkmaktadır hastalığın tedavisi için antibiyotik ilaçlar kullanılabilir. Erken teşhis ile kısa zamanda tedavi edilebilmektedir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir