Diyabet nedir ve belirtileri nelerdir?

 

 

Milyonlarca insanın maruz kaldığı hastalıklardan bir tanesi diyabet nedir. Rakamlara bakacak olursak sadece Amerika’da bu hastalığa yakalanan kişi sayısı yaklaşık 23 milyon civarındadır. Bu rakamlar doğrultusunda yapılan araştırmalara göre her 20 dakikada bir diyabet rahatsızlığı gerçekleşmektedir. Rahatsızlığın tedavisinde başarı ihtimali hastalara göre değişir.

 

Vücudumuzu inceleyecek olursak milyonlarca hücreden oluştuğunu görebiliyoruz. Tüm bu hücrelerin görevlerini tam ve eksiksiz olarak gerçekleştirebilmesi için belli bir miktar enerjiye ihtiyacı vardır. İşte bu enerjiyi hücreler yediğimiz gıdalardan temin ederler. Kısacası enerji hücreler için olmazsa olmazlardandır. Enerjiye ulaşamayan bir hücrenin sonu ölümdür.

 

insülin nasıl oluşmaktadır?

 

İnsülin vücudumuz için gerekli bir Hormondur. Vücut için hayati öneme sahiptir. İnsülinin normal seviyenin altında olması veya reseptörlerin normal seviyeden az bulunması durumlarında hücreler yeterince enerji alamazlar. Gerçekleşen olaylar neticesinde kanda bulunan glikoz hücrelere geçemez. Böylece diyabet hastalığı ortaya çıkar. Gerçekleşen bu rahatsızlık bulaşıcı değildir. Ancak gerçekleşme nedenleri halen tam olarak bulunabilmiş değildir. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan gerçek ise bu hastalığın oluşmasında kalıtsal faktörlerin etkili olduğudur.

 

Diyabetin başlıca belirtileri nelerdir?

 

Diyabet rahatsızlığı yapılan kan testi sonucunda şekerin yüksek olmasından anlaşılır.  belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 

  • Kişinin kendini susuz hissetmesi
  • Açlık durumu
  • Zaman zaman görmede değişiklikler
  • Kaşınmalar
  • Kilo vermeler

 

Diyabet son derece ciddi bir rahatsızlık. Hastalık sonucunda Kandaki glikoz seviyesini normal seviyelere çekilmemesi durumlarında komalar ve hatta ölümler gerçekleşebilir.

Diyabetin tedavisi için neler yapılabilir?

 

Diyabetin tedavi edilebilmesi için öncelikle hastalığın tipi öğrenilmelidir. Rahatsızlık insülin eksikliğinden kaynaklanıyorsa kişinin mutlaka insülin iğnesi olması gereklidir. Bunun yanında beslenme şekline de dikkat etmeli ve diyete başlamalıdır. Hastalığın seviyesine göre insülin iğnesi günde birkaç kez vurulabilir. Tedavide kullanılan insülin iğnelerinin şu an için tablet türleri üretilmemiştir. Tip 2 diyabet rahatsızlığında iğne ihtiyaç duyulmayabilir. Ancak diyet yapması kişinin sağlığı için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir